Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12037, Kryptoměny a daň z příjmu

Kryptoměny a daň z příjmu, Daně

8.12.2020 Daně

Dobrý den, celý den si čtu/poslouchám články o tom, jak vlastně danit kryptoměny, ale pořád mi to není jasné. A byl bych rád, kdyby mi to zde někdo vysvětlil.

  1. Pokud koupím nějakou kryptoměnu za 5 000 Kč a za rok vzroste její cena na 20 000 Kč a já si za to něco koupím, musím danit nebo ne? Měl jsem za to, že nepřesahuji částku 30 000 Kč, a tudíž jsem od daní osvobozen.
  2. Co když jsem koupil nějakou kryptoměnu a nic s ním nedělám, jen ji držím na burze. Musím po té taky danit pokud bude růst jeho hodnota? Tudíž pokud stála 5 000 Kč a po roce 15 000 Kč?
  3. Jak to tedy funguje když prodávám kryptoměnu za kryptoměnu? Pokud bude zisk musím taky zdanit? A jaký je postup, mám obě kryptoměny převést na CZK podle kurzu který v ten moment byl?

Dobrý den,

1) Obecně jsou od daně z příjmu osvobozeny příležitostné příjmy do 30 000 Kč/rok (příjmy, nikoliv zisk - a musí se jednat o "příležitostnou záležitost" - nikoliv soustavné obchodování).

2) Předmětem daně z příjmu je zisk realizovaný při prodeji (příjem, který můžete ponížit o náklady, resp. kupní cenu). Nemusíte tak danit zhodnocení kryptoměny při jejím držení.

3) Současná praxe finančních úřadů toleruje zdanění pouze u převodů na fiat.

Současná legislativa neřeší dokonale všechny aspekty zdanění kryptoměn. Proto prosím berte odpovědi výše čistě jako můj soukromý názor. Blížíme se ustálené praxi tolerované finančními úřady, ale každý může mít na konkrétní aspekty zdanění kryptoměn v detailech jiný názor.

Chcete-li znát více aktuálně dostupných detailů na téma kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.