1. Jaké jsou pravidla ohledně placení DPH při obchodování s kryptoměnami a jak se to týká fyzických osob s živnostenským listem? 2. Jak se započítávají příjmy z zaměstnání a podnikání do limitu pro DPH při obnovení živnosti uprostřed roku?

Investice se zhodnocením až 12%
11.10.2021 Akcie a investice

Dobrý den, 1. Počítá se obrat z tradování kryptoměn do milionového limitu pro nutnost placení DPH? Jedná se o fyzickou osobu s živnostenským listem v oboru, který není tradování kryptoměn. Tradování tedy není hlavní ani pravidelnou činností. Pro jednoduchost řekněme, že vydělám 750 000 Kč svou hlavní činností podnikání a díky nárůstu hodnoty kryptoměn mohu realizovat "jednorázový" zisk 500 000 Kč, který vznikl nákupem kryptoměny za 500 000 Kč a jejím prodejem za 1 000 000 Kč. Musím se v takovém případě přihlásit k placení DPH? 2. Pokud jsem živnost obnovil v polovině roku, do tě doby jsem byl zaměstnaný a vydělal jsem 300 000 Kč hrubé mzdy, poté jsem teprve vydělal 450 000 Kč v podnikání, mění to něco na situaci? Započítávají se obě tyto částky do limitu pro DPH? Moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den,

obchodování s kryptoměnami (nákup, prodej) se nepočítá do limitu 1 mil. Kč, od kterého se stáváte plátcem DPH. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn