Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #12796, Kterou půjčku splatit dříve?

Kterou půjčku splatit dříve?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
3.2.2021 Půjčka

Krásný den, máme dva finanční závazky u jedné banky.

  1. kontokorent 200 000 Kč s 13,5% p.a.
  2. úvěr 100 000 s 9,9% p.a. fixně na 84 splátek (splácená částka se mimořádným umořováním snižuje).
Můžu na umořování uvolnit navíc 5 000 Kč měsíčně. Který závazek splatit dřív? Metoda snowball nebo avalanche?

Dobrý den,

nejdříve doporučuji splatit více úročený kontokorent, dodatečných 5 000 Kč měsíčně směřujte sem.

Kontokorent už ze své podstaty je půjčka, kterou lze kdykoliv do výše limitu čerpat, stejně jako kdykoliv splatit. Proto má kontokorent vyšší úrokovou sazbu než jiné půjčky či spotřebitelské úvěry. Dobrý hospodář kontokorent nevyužívá, nebo jej má až jako poslední možnost na krátkodobé překlenutí nedostatku prostředků.

Spotřebitelský úvěr, jehož splácení máte fixováno na 84 měsíců má rozpočtené splácení úroku a jistiny do jednotlivých splátek - zřejmě anuitní splátka. To znamená, že i banka, která vám spotřebitelský úvěr poskytla si musela dopředu rezervovat zdroje, které vám 84 měsíců půjčuje. Musela byste tedy svoji banku požádat o umožnění mimořádných splátek půjčky. Banka vám sice podle § 117 Zákona o spotřebitelském úvěru musí vyhovět. Může však žádat náhradu účelně vynaložených nákladů na předčasné splacení, a to až do výše 1% ze splátky.