Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #21436, Mám doplatit hypotéku z úspor?

Mám doplatit hypotéku z úspor?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, prosím o radu. Z prodeje jedné nemovitosti získáme téměř 1 mil. korun. Nyní máme s manželem hypotéku, kde máme dluh 1,1 mil. Kč. Za 1,5 roku nám končí fixace. Nyní máme úrok kolem 2%. Splácet máme ještě 15 let a je nám 42 let. Napadlo mě, že bychom nyní hypotéku splatili, ale to znamená, že nebude žádná rezerva, ale budeme bez dluhu. Nebo, že koupíme garáž a z ní budeme ten rok a půl pobírat nájem. Zbytek dáme na spořící účet. Nebo, že si ještě půjčíme třeba 500 000 Kč a za 1,5 mil. koupíme 1kk jako investici. Ještě mě napadla jedna možnost, jelikož jsme v malém městě a je tu velmi malá nabídka práce za velmi malé peníze, že bychom po splacení dluhu náš byt pronajímali a sami bychom šli třeba do Brna do nájemního bytu. Prostě bychom šli za prací, ale v záloze by byl náš byt v os. vlastnictví (jako zadní vrátka). V našem městě se byt 3+1 pohybuje kolem 15 tis. měsíčně a v Brně 18 až 20 tis. Což by pro nás nebylo tak bolestivé, kdybychom měli větší výdělky. Prosím poradíte, jak nejlépe naložit s tím milionem? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

cena peněz je momentálně výrazně vyšší než tomu bylo před lety. Aktuálně se hypotéky nabízí se sazbami od 5,49% (hypotéku 0,5 mil. Kč na investici získáte se sazbou kolem 6%). Koupě investiční nemovitosti na hypotéku se Vám dnes velmi pravděpodobně nevyplatí (placený úrok za půjčené peníze bude vyšší než inkasovaný nájem & na spořicím účtu byste dosáhla vyššího výnosu a to zcela bez rizika). Obdržený 1 mil. Kč z prodeje nemovitosti doporučuji uložit na spořicí účet s úrokem 5-6% a vyčkat na refixaci hypotéky. Za 1,5 roku dostanete od banky nabídku nové úrokové sazby pro další období a budete se moci rozhodnout, za hypotéku z větší části doplatíte z úspor či zdali budete pokračovat. Velmi pravděpodobně budou sazby hypoték za 1,5 roku kolem 5%, tedy pravděpodobně bude dávat smysl hypoteční úvěr doplatit z úspor.

Otázka "zůstat v menším městě za menší plat ve vlastním nebo jít do většího města s vidinou vyššího platu ale do nájmu" nemusí být jen o penězích (o kolik si ve větším městě vyděláte více a zaplatíte více na nájmu). V rozhodování doporučuji případně též zohlednit děti/školy/kroužky/jejich okolí, kamarády, zájmy a koníčky, radost z bydlení ve vlastním/v současné lokalitě atd. Život ve větším městě má své výhody - obvykle vyšší mzdy, větší občanská vybavenost, lepší možnost seberealizace a sociálního kontaktu, pohodlnější veřejná doprava Platíte za to nejčastěji vyššími cenami bydlení