Mám exekuci a vdala jsem se, Exekuce a insolvence

Mám exekuci na majetek. Výše vymáhané částky je 23 000 Kc. Tento dluh mi vznikl dlouho před uzavřením manželství. Jsem vdaná měsíc a k manželovi jsem si přinesla pouze věci osobního charakteru, t.j. oblečení a obuv. Manžel je již dlouho vlastníkem bytu a všechny movité (televize, notebook) věci nabyl dlouho před naším seznámením. Co vše mu může exekutor zabavit? Děkuji. PS: Již v minulosti mi soud zrušil jinou exekuci pro nemajetnost. Může mi to nějak pomoct? S manželem prakticky nemáme nic nového koupené. Nic co by se mohlo jevit jako společné jmění manželů.

Dobrý den,

manželství je velmi závažný právní akt s mnoha důsledky (vyživovací povinnost, společné jmění manželů, atd.). V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně a to za určitých podmínek i za dluhy vzniklé před manželstvím. Nejste-li sama schopna dostát svým závazkům (např. pro nemajetnost), stává se manžel dnem svatby ručitelem za 50% Vašich dluhů vzniklých před manželstvím. Doporučuji dluh uhradit co nejdříve.

V případě kdy nyní společně vlastníte byt v hodnotě statisíců až milionů korun a odmítáte uhradit exekuční dluh ve výši 23 000 Kč má exekutor velmi jednoduchou pozici. Lze očekávat, že majetek zablokuje a vy jen můžete následně vést vylučovací žalobu. Je tedy rozhodně rozumné dluh u exekutora uhradit a nenechat na něj narůstat příslušenství.