Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11437, Mám hypotéku a jsem v exekuci

Mám hypotéku a jsem v exekuci, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod 7 500 Kč. A jelikož jsem dělala spolužadatele k hypotečnímu úvěru a hlavní žadatel se dostal do exekuce, tak i mně to bohužel postihlo. Jsem zaměstnána, kde beru základní plat. A přišel mi výpis z účtu, kde je napsáno, že důchod je nula a ten účet je taky blokován. Ale přece ten důchod mi nemůžou vzít celý? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky se vždy nejprve snaží s účastníky úvěrové smlouvy najít smírné řešení (např. snížení splátek, prodloužení splatnosti, atd.). Teprve když není možná dohoda (účastníci úvěrové smlouvy nekomunikují, jsou v exekuci, atd.), přikračuje banka k dalším úkonům (započtení dluhu vůči zůstatku na účtu, prodej nemovitosti).

Máte-li veden běžný účet u stejné banky jako hypotéku, banka má právo použít zůstatek na Vašem účtu k umoření Vašich dluhů (mohl Vám být zabaven celý zůstatek na účtu). V rámci exekučního vymáhání Vám může být blokován účet a obstaven plat/důchod. V exekuci se všechny Vaše příjmy sčítají (čistá mzda a důchod) a z celkové výše se vypočítává nezabavitelné minimum (dle počtu vyživovaných osob a typu vymáhaných pohledávek).