Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #16992, Mám nárok na odložení splátky?

Mám nárok na odložení splátky?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
23.2.2022 Půjčka

Dobrý den, jsem dlužníkem, s kamarádem mám sepsanou smlouvu o zápůjčce. První splátku mám sjednanou na 4/2022. Mám roční splátky na 200 000 Kč, z celkového dluhu 1,5 mil. Kč. Mám dotaz. Pokud momentálně nemám možnost uhradit tuto splátku, protože jsem na ÚP, ale otevírám svoji firmu a chci začít podnikat s pomocí ÚP, který mi nabídl dotaci pro začínající podnikatele. Ale podmínka je zůstat po celou tu dobu, až po podepsání smluv na ÚP. Až po té mohu začít aktivně podnikat. Nechci o tuto možnost přijít a chtěl bych, abych mohl roční splátku ze 4/2022 posunout na 10/2022. Myslíte, že podle zákona mám na to právo? Již jsem dotyčnému psal, ale marně čekám na jeho odpověď. Děkuji za Váš čas a radu.

Dobrý den,

určitě nemáte právní nárok na žádné posunutí splátky. Toto by bylo jen na dobré vůli věřitele. Dovoluji si též upozornit, že většina dotačních programů tohoto typu vyžaduje bezdlužnost žadatele. V situaci "dlužím 1,5 mil. Kč, budu v prodlení se splátkou 200 000 Kč, nemám peníze a jsem na úřadu práce" Vám velmi pravděpodobně dotaci nikdo neposkytne. I proto, že by ji obratem mohl zabavit exekutor (pokud by po Vás věřitel vymáhal peníze exekučně).