Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #14335, Mám pracovat bez pracovní smlouvy?

Mám pracovat bez pracovní smlouvy?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, dne 31.5. mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Zaměstnavatel mi slíbil smlouvu prodloužit, ale stále se k tomu nemá. Mohu po tomto datu stále v práci pokračovat i bez smlouvy? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bez řádně podepsané pracovní smlouvy u nového zaměstnavatele pracovat nedoporučuji. Byla by to pro Vás velká nejistota. Bez písemné dohody se těžko prokazuje, na jakých podmínkách jste se se zaměstnavatelem domluvili (jak vysokou máte dostávat mzdu, atd.).

Jinak je to v případě, kdy vám končí pracovní smlouva na dobu určitou. Pokud nastoupíte do práce a odpracujete jedinou hodinu po konečném datu této pracovní smlouvy, automaticky se váš pracovní poměr mění na dobu neurčitou. Změna proběhne podle Zákoníku práce - není k tomu potřeba žádný písemný dodatek. V případě sporu byste se prokazovala původní smlouvou a skutečností že jste v práci již na dobu neurčitou pokračovala.

Pokud by si váš zaměstnavatel nepřál pokračovat v zaměstnávání vaší osoby, musel by vám to sdělit před uplynutím doby určité. Případně vám musel vhodným způsobem zabránit v nástupu do práce v den následující.