Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #5285, Mám ručit synovi za hypotéku?

Mám ručit synovi za hypotéku?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
15.10.2018 Hypoteční poradna

Dobrý den, chtěla bych se poradit. Syn si chce vzít hypotéku na koupi bytu 2,5 mil. Kč a požádal mne, zda bych mu (jsem jeho matka) ručila svým bytem (odhad ceny 3,5 mil. Kč). Co se stane v případě neplacení hypo splátek? Je možné, že bych o tento byt kterým ručím přišla a zůstala bych na dlažbě? Nevím zda mám dát souhlas k ručení. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

ručení za cizí úvěry je cesta do pekel, důrazně nedoporučuji ručit za úvěry ani vlastním dětem. V případě nesplácení by banka obratem prodala Váš byt. "Na dlažbě" byste tak skončili se synem oba dva.

Banka nemůže půjčit synovi více než 90% z hodnoty kupované nemovitosti. Váš syn tak musí do koupi bytu investovat min. 10% z vlastních úspor (350 000 Kč). Je to bezpečností pojistka proti předlužení. Příklad: Nastane krize, ceny nemovitostí poklesnou, stoupne nezaměstnanost a Váš syn přijde o práci. Banka mu prodá byt a dluh je smazán. Pokud by banka půjčila Vašemu synovi 100% z hodnoty nemovitosti a nastal tento negativní scénář, nemusel by výtěžek z prodeje bytu pokrýt zůstatek dluhu a Váš syn by se dostal do velmi nepříjemné situace. Tento bezpečnostní mechanismus má velmi dobrý smysl a důrazně nedoporučuji ho obcházet tím, že bance dáte do zástavy i Vaši nemovitost (čímž by odpadl požadavek na 10% vlastních úspor). Takto můžete synovi v případě problémů pomoci (dočasně ho ubytovat u sebe). Ale pokud by o střechu nad hlavou přišla celá rodina, bylo by to velmi nepříjemné (o Vašem budoucím živobytí v penzi s placením nájemného ani nemluvě).