Manžel dal do zástavy náš dům, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, máme dům ve společném vlastnictví. Je na něm zástava, souhlasila jsem s ní. Já v domě nebydlím. Exmanžel si vzal úvěr a měl mě vyplatit. To se nestalo, peníze si nechal pro sebe. Máme mezi sebou jen komunikaci ústní přes email a ve zprávách v telefonu. Ted je v insolvenci, dům se prodává a insolvenční správce mně oznámil, že se z peněz za dům zaplatí celý úvěr, provize pro něj a pro realitní kancelář a zbytek se pak bude dělit mezi mě a exmanžela. Zdá se mi to nespravedlivé, když nemám s jeho dluhy nic společného. Dům jsme pořídili za manželství. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš exmanžel Vás evidentně podvedl a způsobil Vám škodu, kterou po něm můžete vymáhat soudní cestou. Je ovšem otázkou, kolik peněz se Vám podaří vymoci z předluženého člověka v insolvenci. Nespravedlivé to určitě je, ale z právního hlediska jste se bohužel chyby dopustila Vy, když jste souhlasila se zastavením svého majetku za cizí dluh (exmanžela). Výplata podílu na nemovitosti musí být vždy ošetřena smlouvou a banky posílají peníze přímo na účet vypláceného (stejně jako u koupě nemovitosti na hypotéku banka posílá peníze vždy prodávajícímu, aby se zamezilo právě těmto podvodům).