Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #12256, Manželka chce přepsat moji nemovitost do SJM

Manželka chce přepsat moji nemovitost do SJM, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, za svobodna jsem si vzal hypotéku na bydlení. Je u ni klasická pojistka na neschopnost splácet a na smrt. Po několika letech jsem se oženil. Manželka chce, aby se nemovitost zapsala do SJM. Jak by to bylo v případě mé smrti? Bude banka požadovat splaceni po manželce protože bude zapsána do SJM nebo doplatek řeší daná pojistka? Děkuji

Dobrý den,

úmrtí klienta řeší obvykle životní pojištění sjednané k hypotéce (ale záleží na smluvních podmínkách vaší pojistné smlouvy). Proč byste měl nemovitost koupenou za svobodna nechat přepsat do SJM? Banka Vám určitě nepůjčila 100%, tedy pravděpodobně jste min. 10-20% platil z vlastních úspor a něco jste již sám splatil. Pokud by se manželka chtěla podílet na splácení, měla by přistoupit k hypotéce. Pak by teoreticky mohl vzniknout morální nárok na část nemovitosti (místo SJM bych doporučil spíše podílové vlastnictví).

Jak by to také mohlo dopadnout? Vy dnes přepíšete nemovitost do SJM, zítra manželka podá žádost o rozvod, rozvodový soud při dělení SJM nechá nemovitost manželce a Vám zůstane hypotéka (dluh).