Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8587, Manželství, dluhy, exekuce a insolvence

Manželství, dluhy, exekuce a insolvence, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, vzala jsem si půjčku, kterou potřeboval manžel, jemu ji nedali. Peníze byly pro něj, já byla jako žadatelka a manžel jako spoluúčastník. Po par letech jsme se rozvedli a manžel přestal dluh platit, já byla na mateřské a neměla peněžní prostředky na splácení. Nakonec mi přišla exekuce na plat. Manžel je nakonec v insolvenci, má tam zahrnutý i dluh, který byl na mé jméno, on jako spoluúčastník. Mám dotaz - jak je možné, když bývalý manžel má v insolvenci zahrnutý i můj úvěr, že se mi strhává exekucí také peníze? Přeci když to má manžel (bývalý) zahrnuto v insolvenci, je hloupost, aby to též strhávali i mně. Moc děkuji za odpověď, jsem bezradná, mám dvě malé děti a nemohu si dovolit exekuci. Děkuji

Dobrý den,

není podstatné pro koho byly určeny půjčené peníze. V úvěrové smlouvě jste vedeni oba (opět je jedno, kdo jako hlavní žadatel a kdo jako spolužadatel), takže za tento dluh ručíte společně a nerozlučně. Nespláceli jste a proto po Vás obou věřitel začal vymáhat dluh exekučně. Váš ex-manžel vstoupil do insolvence, čímž je chráněn před exekucí (ale dluh dále splácí částečně v rámci insolvence). Vy jste do insolvence nevstoupila, a proto po Vás je dluh dále vymáhán exekučně.

Musíte dluh buď uhradit nebo se smířit s exekučním vymáháním. Je-li splacení dluhu nad Vaše síly, zvažte také osobní bankrot. Pro příště si zapamatujte, že si ostatní nikdy nesmí půjčovat peníze na Vaše jméno. Banky půjčí velmi rády komukoliv kdo je schopen své závazky splácet. Vašem ex-manželovi nebylo nepůjčeno, neboť si banky spočítaly, že nebude schopen úvěr splatit - což se také stalo.