Dobrý den, byl u mne člověk, kterému jsem půjčil notebook a mobil (nevím proč). Tomuto člověku nevěřím, teď nad tím tak přemýšlím. Co když si na mne (můj účet) vzal půjčku od nějakých lichvářů a poslal si to na svůj účet a po té vymazal obě transakce? Dále jsem u sebe nechal spát jednu holku, když jsem šel do práce a nechal doma notebook a občanský průkaz, stalo se to cca v lednu tohoto roku a ta holka si nedávno dodělala řidičák a koupila auto (nevím, kde by na to vzala, když nedávno dodělala střední školu a je jí 19 let). Dále mám podezření na více lidí - člověk o kterém vím, že má dluhy kam se podívá, mi týden po tom co u mne spal oznámil, že vyhrál na Tipsportu přes 200 000 Kč. Na notebooku jsem měl uložená hesla od všech bankovních aplikací, tzn. mobilní banka, internetové bankovnictví atd. Nechával jsem doma občanský průkaz a další doklady. Navíc vím, že tito lidé jsou zlí, ale mně bylo vše jedno, jelikož jsem moc pil a navíc jsem bral i drogy. Dále mne tito lidé považují za hlupáka. Potřeboval bych tedy radu, jak se zachovat, pokud mám takového podezření. Co mám v takovém případě dělat? Mohu si někde dohledat všechny transakce? I ty, které někdo smazal? Teď se léčím se závislostmi na alkoholu a pervitinu a vše mi začíná docházet. Bavil jsem se prostě se špatnými lidmi. Jak tedy zjistit, že nedlužím nějakým lichvářům? Budu rád za odpověď.
Dobrý den, nesmíte u sebe v bytě nechat přespávat nedůvěryhodné lidi, kteří mohou v době Vašeho spánku či následné nepřítomnosti zneužít Vaše osobní doklady, např. pro sjednání půjčky. Transakce z historie internetového bankovnictví smazat nejdou - co tam nenajdete, to se nestalo. Stav dluhů si můžete ověřit v bankovních a nebankovních registrech (BRKI, NRKI, SOLUS). Pokud si na Vaše jméno někdo sjednal půjčku, jde o trestný čin úvěrového podvodu - vše nahlaste Policii ČR.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, ve zkušební době jsem onemocněla. I přes radu lékaře jsem nastoupila co nejdříve do zaměstnání. V práci jsem ihned dostala výpověď (byla jsem ještě ve zkušební době). Chci jít znovu na neschopenku, abych si vše doléčila než si najdu nové zaměstnání. Výpověď jsem dostala včera. Zítra půjdu k lékaři, který mi vystaví novou pracovní neschopnost. Chtěla bych se prosím zeptat - vztahuje se na mě 7 denní ochranná lhůta pro novou neschopenku? (Je mi jasné, že náhradu mzdy již nedostanu a dostanu případně až od ČSSZ od 15 dne nemoci). Nemocná jsem byla téměř měsíc, takže od ČSSZ mi příští měsíc dávka za nemoc za pár dnů přijde. Jestliže mám na nemocenskou nárok, bude se od ČSSZ počítat od začátku nebo je nějaká lhůta, kdy neschopenka a výše dávky jakoby navazuje? Mockrát děkuji.
Dobrý den, u manžela došlo v 9/2021 ke splacení insolvence a oddlužení. Poté jsme se v 6/2022 vzali. Manželství fungovalo, proto jsem si v 4/2023 vzala úvěr na auto, který splácím. Auto je psané na mě. Předpokládám, že auto i úvěr patří do společného jmění manželů. V 7/2024 manžel nabyl darem nemovitost ve vysoké hodnotě. Nyní se budeme rozvádět a můj dotaz zní - manžel po dobu 5 let po ukončení insolvence nemůže tvořit nové dluhy. Nedotkne se ho při rozvodu můj úvěr na auto tím, že by byla insolvence znovu otevřena a požadováno splacení celé částky a tím by přišel o nemovitost? Po rozvodu auto i úvěr zůstanou mně. Děkuji za Vaše vyjádření. Hana
Dobrý den, jsem na neschopence. Dočetl jsem se, že výše nemocenské se počítá za předchozích kalendářních měsíců. Za tuto dobu jsem měl 2 zaměstnavatele. Nemocenská se tedy počítá z výše příjmů u posledního zaměstnavatele nebo i z příjmu předchozího zaměstnavatele a průměru příjmů za posledních 12 měsíců? Děkuji
Dobrý den, když budu v insolvenci a při ročním zúčtování mi vznikne přeplatek z inkasa/elektřiny, kde mám ve smlouvě, že ten přeplatek nebude vrácen na účet, ale bude použit do dalších záloh, musím i tak ty peníze které nedostanu vrátit ins. správci?
Dobrý den, máme s manželkou společnou insolvenci. Máme před sebou poslední 4 splátky insolvence. Bohužel jsem na neschopence a budu asi až do konce insolvence. Minimální splátku 3 300 Kč splatíme ze srážky platu manželky a mé neschopenky (případně doplatíme). Předpoklad splácení na začátku insolvence byl 14%. V současné době je splaceno 25%. Může mít moje neschopenka ke konci oddlužení nějaký vliv na rozhodování soudu o prominutí zbytku dluhu po skončení insolvence? Mockrát děkuji
Dobrý den, mám obdobný dotaz, jaký na Vás měl pisatel 22.2. 2019 (zda jeho synovi, uvedenému jako oprávněná osoba, bude po smrti pisatele vyplacena částka jednorázově). V odpovědi byla řešena jen otázka nutnosti ukotvení v závěti, nikoliv jednorázové výplaty. Jsem oprávněnou osobou po smrti mého tatínka a banka chce vyplatit částku jenom jako výsluhovou penzi, tedy nikoliv jednorázově bez ztráty státního příspěvku a případně dalších aktiv. Mám za to, že jako dědic nejsem povinna pobírat naspořenou částku formou penze. Děkuji Vám! S pozdravem Marie
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Životní pojištění představuje důležitou součást finanční ochrany jednotlivců a jejich rodin, zejména při rizicích jako úraz, nemoc, nebo dokonce smrt. Existují různé typy životního pojištění, které se liší svými funkcemi a cíli, například rizikové, investiční a kapitálové pojištění. Každý typ nabízí specifické výhody a nevýhody, které je důležité zvážit při výběru nejvhodnějšího pojištění pro osobní potřeby.
Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.