Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11853, Nechci aby sestra přišla o byt v insolvenci

Nechci aby sestra přišla o byt v insolvenci, Exekuce a insolvence

Pokračování dotazu č. 11849: Dobry den, mam jeste jeden dotaz. Kdyz ma teda sestra tu insovelnci a bydli v byte ktery dedime, spolecne se sestrou jsme byly vzdycky dohodnute tak, ze ona me jen vyplati z meho podilu a byt bude pak jeji tak jak to ted. Ma insolvenci a nechci aby o byt prisla, ma dve deti. Ale nemuzu ji sama nijak pomoci, aby o byt neprisla. Muzou ji z tama vyhodit a byt prodat nebo jak? Ja kdybych si to ponechala treba a vyplatila jeji podil insolvenci tak na to nemam. Jak ji pomoct?

Dobrý den,

je těžké odhadovat, jak ins. správce a soud naloží s mimořádným příjmem či dědictvím vaší sestry. Zohledňuje se mnoho parametrů. Příjem z dědictví (podíl na bytu) se může ale nemusí zpeněžit.

Z Vašeho předchozího dotazu jsem pochopil, že zůstavil je již po smrti a dědické řízení právě probíhá, ano? V takovém případě se Vaše sestra již nemůže např. vzdát dědictví ve Váš prospěch. Získá tak svůj podíl na bytu, který v případě dražby můžete Vy samozřejmě odkoupit, nechat sestru v bytě bydlet, atd.

Neznám podrobnosti celé situace (jakou má byt hodnotu, jaké jsou vaše životní/rodinné poměry, atd.). Nicméně Vy také určitě máte svůj život, máte či budete mít partnera a děti, budete chtít bydlet ve vlastní nemovitosti, kterou si třeba zakoupíte na hypotéku, atd. Pomoc sestře je určitě hezká věc, ale pokud by to např. znamenalo, že se pro sestru zadlužíte na dalších 30 let (abyste vykoupila její díl nemovitosti z dražby), už byste třeba nemusela mít dost prostředků na zajištění vlastního bydlení.