Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7052, Nemám dostatečný příjem pro insolvenci

Jak může sestra vyhlásit osobní bankrot a co je potřeba udělat?

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, co je potřebné udělat proto, aby sestra mohla vyhlásit osobní bankrot. Proti sestře je vedeno pět exekučních řízení (jistina cca 15 000 Kč, úroky a poplatky cca 97 000 Kč). Sestra je nezaměstnaná. Jediným příjmem je invalidní důchod (třetí stupeň). Vzhledem k výši invalidního důchodu i přes vydané exekuční příkazy nedochází k žádným srážkám. Sama nemůže vyhlásit osobní bankrot, ale na internetu jsem se dočetl, že pokud by se našla třetí osoba, která by jí darovala prostředky na oddlužení, je možné si podat návrh na oddlužení. Chápu to správně, že pokud by jsem se zavázal, že jsem ochotný uhradit v průběhu 3 let 30 % dlužné částky mé sestry, by mohla sestra zažádat o osobní bankrot? Za Vaši odpověď Vám předem děkuji.

Dobrý den,

od června 2019 se pravidla pro insolvenci změnila. Nově není třeba uhradit během 3-5 let min. 30% dluhů, ale stačí splácet 2 000 Kč měsíčně a "projevit snahu". Invalidní důchodci ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život požádat o kratší variantu na 3 roky. Na příslušenství (úroky a penále) přesahující jistinu o více než 100% se pohlíží jako na podřízenou pohledávku.

Sepište se sestrou darovací smlouvu na 2 000 Kč měsíčně (1 000 Kč půjde na splátky dluhů, 1 000 Kč odměna insolvenčního správce) a požádejte o variantu na 3 roky, během kterých splatíte 36 000 Kč a zbytek bude prominut.