Insolvence a živnostníci: Jak se vyrovnat s nespravedlivými náklady a žít na provaz?

Dobrý den, jsem ve schválené insolvenci jako živnostník, a bylo mi určeno platit každý měsíc 11 500 Kč. Tato částka byla vypočítána nejspíš z uvedeného údaje 30 000 Kč hrubého měsíčně, ale je to už rok staré daňové přiznání. Moje řízení se kvůli covidu táhne a bohužel je i horší práce, méně práce, takže momentálně fakturuji třeba 20 nebo 22 000 Kč měsíčně. To znamená, že jsem v jiné situaci, než v jaké mi vypočítali částku kterou mám platit. Nebyl by to ale zas takový problém, kdyby nebylo sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnanec, pokud je v insolvenci, dostane pokud vím nezabavitelné minimum kolem 10 500 Kč. V tu chvíli má ale zaplaceno zdravotní i sociální, tudíž z této částky může jakžtakž fungovat. U živnostníka se s tímhle ale vůbec nepočítá, tudíž já momentálně, když zaplatím třeba z výplaty 22 000 Kč svoji insolvenční splátku 11 500 Kč, zbude mi 10 500 Kč, ale už nikdo neřeší, že ještě mám povinnost odvést státu dalších skoro 5 500 Kč stejně jako zaměstnanec, který to má ale započtené už mimo peníze, které dostane. Je tohle v pořádku? Jak pak má člověk vydělat na nájem, pojištění, životní pojistku, jídlo, naftu na podnikání, osobní použití, osobní potřeby a tak dále, když mi všechno navíc, co vydělám, stejně seberou? Je ta insolvence opravdu takový "trest pro poctivé", kteří mají zájem svůj dluh splatit, takže za odměnu budou žít z 1 500 Kč korun měsíčně třeba 4 roky? A to ještě za mě musí platit nájem rodiče. Přijde mi to opravdu nefér, samozřejmě si za celý problém a blbost zadlužení mohu sám, ale tohle mi přijde silně nedůstojné a je to žebrácký život. Pak se člověk nediví, že jsou lidi, co radši před dluhy zmizí na úřad nebo do zahraničí, protože pokud je tohle v pořádku, tak jak to mám, tak je to opravdu život na provaz. A nejhorší na tom je ten pocit, že člověk může mít klidně 3 práce najednou, stejně na konci měsíce uvidí těch 1 500 - 2 000 korun. Jenom jsem se chtěl zeptat, jestli je to v pořádku, nebo bych s tím měl, nebo mohl něco udělat. Mám zájem svůj dluh splatit, klidně celý, ale pokud budu žít z 1 500 korun měsíčně, tak jim asi do půl roku nebude mít kdo platit, protože je to na sebevraždu. Díky za pomoc a odpověď.

Dobrý den,

pro úspěšné oddlužení stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč. Pokud se Vám příjem snížil, vše nahlaste ins. správci a domluvte se na nižší srážce. Cílem insolvence určitě není nechat Vás živořit za 1 500 Kč měsíčně. Nezabavitelné minimum není fixní a vždy závisí na výši výdělku - např. z příjmu 29 000 Kč by Vám zůstávalo necelých 15 000 Kč. Zatímco u zaměstnanců se nezabavitelné minimum automaticky přizpůsobuje aktuálnímu výdělku (s poklesem příjmu klesají i ins. srážky), OSVČ se musí ozvat a na nižších srážkách se domluvit.