Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8306, Nevyčerpání hypo a odstoupení od smlouvy

Nevyčerpání hypo a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna

AC

Dobrý den, začínáme stavět dřevostavbu a v srpnu jsme podepsali smlouvu na hypotéku s UniCredit Bank, ale před necelým měsícem jsme zjistili, že nemůžeme čerpat, ze nám to banka nedovolí kvůli tomu, že jsme nevyčerpali procenta a ta procenta by znamenala půlku z vypůjčené částky a to nám při podpisu nikdo neřekl. A tak jsme pátrali dal a zjistili jsme, že je ta smlouva špatně postavená ne na dřevostavbu ale na zděny barák a tak bych se chtěla zeptat, jestli můžeme odstoupit od smlouvy, popřípadě jestli bude nějaká sankce, když jsme ještě ani nezačali čerpat. Děkuji za radu.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

banky obvykle účtují pokutu ve výši 5% z nevyčerpané částky. Máte-li sjednanou hypotéku např. na 3 mil. Kč a nakonec jste z ní nic nečerpali, zaplatíte odhadem 150 000 Kč. Nevyhovují-li Vám současné podmínky čerpání, zkuste s bankou vyjednat nové, které by více odpovídaly budování dřevostavby. Banky mají zájem peníze půjčovat, snad se Vám podaří najít přijatelný kompromis a nebude nutné odstupovat od smlouvy.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

30.3.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani ne do půlky března. Tak dlouho vydrželo analytikům přesvědčení, že úrokové sazby hypoték letos porostou. Prudké šíření koronaviru COVID-19 ale táhne dolů akciové trhy. A s nimi i mezibankovní sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí úroky hypoték. Dá se proto čekat, že brzy přijde další vlna zlevňování hypotečních úvěrů.

Řešení, jak ušetřit při podnikání? Je tu platební brána zdarma!

Řešení, jak ušetřit při podnikání? Je tu platební brána zdarma!

29.3.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

V době, kdy kvůli koronaviru řada lidí přišla o zdroj příjmů z prodeje v kamenných prodejnách, je potřeba najít fungující alternativní cesty. 

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

VK

#9504, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 31.3.2020

Dobrý den, od září 2020 jdu do starobního důchodu a budu mít příjem 20 500 Kč. Kolik budu mít srážku a kolik mi tedy zůstane? Žiji sám bez dětí. Minimální splátku mám 7 100 Kč, kterou nyní splácím, protože jsem bez práce, ale mám rentu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, z čistého příjmu 20 500 Kč Vám bude bez vyživovaných osob v insolvenci zůstávat 11 239 Kč.

H

#9503, Blokace účtu a životní minimum, Exekuce a insolvence, 31.3.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze dovyplatit životní minimum, které je od 1.4.2020 navýšeno na částku 7 720 Kč, když už si klient vybral částku 6 820 Kč. Záleží v tomto případě na nějakém datu, kdy bylo vyplaceno nebo z jakého data je exekuce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, tento nárok je specifikován jako "jednou během insolvence nárok na výplatu dvojnásobku životního minima". Z čehož bych usuzoval, že pokud již výplata proběhla, není možné nárokovat doplatek, protože ta výplata proběhla dle pravidel platných v daném čase a místě.

M

#9502, Insolvence, koronavirus a snížení mzdy, Exekuce a insolvence, 31.3.2020

Dobry den, jsem v insolvenci od 2017 a mesicne se srazkami z vyplaty plus dar. smlouvy a alimenty platim celkem 14 500 Kc. Kdyz budu doma na 60%, to znamena ze mi na to nevyjde a ziv. minimum by slo mne na ucet a zbylo by jen par penez. A ted otazka - prednost maji alimenty nebo dluhy? Aj kdyby alimenty, tak mne na to nevyjde. Ani na jedno ani na druhy. Muzu se nejak domluvit a vse doplatit ze sveho ziv. minima plus pomoc rodiny? Musel bych si vzdy zjistit, kolik mi chybi ke klasickym mes. poplatkum a pak vse prikazem poslat ze sveho uctu. Je to tak mozny a nebo me zrusi insolvenci i kdyz mam zajem dal platit s pomoci rodiny? Je nekde prosim odkaz kde zjistim kolik procent uz mam splacenych a z ceho se pocita byt doma na 60%?

Dobrý den, zatímco alimenty musíte hradit v plné soudem stanovené výši, insolvenční srážky fixní nejsou a vždy závisí na výši vašeho příjmu. S poklesem výplaty na 60% tak automaticky klesne i insolvenční srážka. Pokud i se sníženou srážkou zvládnete dále plnit podmínky osobního bankrotu (za 5 let splatit min. 30% dluhů), není třeba nic ze svého doplácet. V opačném případě je možné se na doplatku ze svého domluvit s insolvenčním správcem. Určitě se nemusíte bát ukončení insolvence, když máte dobrou vůli takto dostát všem svým závazkům. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR