Nezvládám platit energie, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jak je možné, že v insolvenci různé soudy posuzují srážky různě? Týká se to normativních nákladů, to přece nedává smysl, aby soud např. v Plzni jejich navýšení uznal, zatímco ten v Olomouci ne. Z jakého důvodu se to ještě nesjednotilo? A bude se to vůbec nějak řešit? Na koho se lze s tímto obrátit, vždyť základní pravidlo oddlužení je neudělat další dluhy, jenže jak zaplatit nájem + vše ostatní i s nedoplatky z 15 000 Kč, když si dlužník ani nemůže přivydělat? Náklady na bydlení i vše ostatní vzrostly i dlužníkům a letošní navýšení nezabavitelné částky o 200 Kč je k tomuto absolutně neadekvátní.

Dobrý den,

ohledně výpočtu nezabavitelného minima v insolvenci by všichni (soudy, ins. správce, zaměstnavatel) měli postupovat stejně a to ve všech krajích. Oproti roku 2021 vzrostla nezabavitelná částka výrazně více, např. s čistým příjmem 27 000 Kč a bez vyživovaných osob jde o navýšení cca 900 Kč (s vyživovanými osobami by to bylo ještě více) na Vámi uváděnou čistou částku 15 094 Kč. Přivydělávat si můžete až do výše čisté mzdy 34 000 Kč (opět bez vyživovaných osob - s vyživovanými osobami více), což je v hrubém blízké průměrné mzdě v ČR.

Jsou 2 možná řešení:

  • přivyděláte si až 7 000 Kč (brigády, směny navíc)
  • snížíte své výdaje (budete topit na méně stupňů, spotřebovávat méně teplé vody, atd. - každý stupeň je velmi znát).