Nezvládnu vyžít z minima, Exekuce a insolvence

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, od září tohoto roku bydlím sám a nebydlím už s rodiči. Vím, že tenhle rok se zvedala minimální mzda. Je možné si zažádat o zvýšení čisté mzdy, která mi zůstane po srážkách? S touhle částkou co mám, tak mám problém vyžít během měsíce. Dá se o to požádat a jak to funguje? Insolvenci mám od ledna tohoto roku. Děkuji

Dobrý den,

nezabavitelná část mzdy v insolvenci vychází z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Hodnota minimální mzdy v tomto nehraje žádnou roli. Životní minimum samostatně žijícího jedince (3 410 Kč) se již několik let nezvedalo, normativní náklady na bydlení rostly naposledy k 1/1/2018 (určuje vláda svým nařízením). V současné chvíli tak není možné zvýšit nezabavitelnou část mzdy.

Nezabavitelná část mzdy pro pracujícího s mediánovou mzdou (a bez vyživovaných osob v domácnosti) činí necelých 10 000 Kč. Není to mnoho, ale s trochou snahy s tím vyžít jde (pronájem pokoje ve sdíleném bytě či na ubytovně v méně atraktivní lokalitě cca 4 000 Kč, strava 3 000 Kč, ostatní výdaje/rezerva 2 500 Kč). Vydržte ještě 4 roky a budete moci začít nový život s čistým štítem.