Insolvence a minimální splátky: Co se změnilo v nové novele insolvenčního zákona?

V novele insolvenčního zákona z června tohoto roku se údajně píše, že dosáhnout na insolvenci může každý, kdo bude splácet minimálně 2 000 Kč měsíčně. Že již neplatí podmínka splatit minimálně 30% dluhu. Aby mělo více lidí možnost se vrátit zpět do normálního života. Platí i na insolvence, které už probíhají nebo jen na ty , které jsou podány až od června tohoto roku. Mám celkem slušný plat, ale též vysokou částku dluhu. Mám vyživovací povinnost na manžela a při zvýšení nezabavitelné částky mi odchází tudíž menší částka na splacení. Bojím se, aby mi to potom stačilo pokrýt těch minimálních 30%. Původně mi to spočítáno, že splatím 52% dluhů. Insolvenci splácím nyní 1,5 roku. Nemůže taková situace nastat nebo jak mám postupovat? Mám spočítáno, že mi musí odcházet ze mzdy minimálně 10 300 Kčvčetně odměny pro insolvenčního správce. Ale nyní při navýšení nezabavitelné částky mi odchází pouze 10 050 Kč. Proto mám obavu , aby potom při ukončení insolvence mi soud zbytek prominutí dluhu nezamítl, když bych nesplnila podmínku 30% minimum z dluhu. Proto ještě jednou se ptám, je to novele IZ jedno, kolik se splatí nebo nadále pro mne platí původní podmínka. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

novela insolvečního zákona se vztahuje pouze na nově zahájená řízení po 1/6/2019, kde skutečně stačí splácet min. 2 000 Kč měsíčně a odpadá podmínka splatit min. 30% dluhů (nově se hodnotí "projevení snahy"). Vy tedy musíte splatit min. 30% dluhů během 5 let. Máte 2 možnosti - buď pokračovat zbylých 3,5 roku podle starých pravidel, nebo insolvenci ukončit, požádat znovu a splácet 5 let dle nových pravidel. I kdybyste dobrovolně splácela o 250 Kč více, vyplatí se Vám více dokončit současné řízení, kde máte již odbankrotováno 1,5 roku.