Oddlužení mi přineslo nové problémy: Jak mám platit zálohu, když mám jen omezené finanční prostředky?

Dobrý den, bylo mi povoleno oddlužení. Z výplaty mi strhávali exekuci, kterou teď už zaměstnavatel neposila exekutorovi, ale nechává u sebe. Teď mi přišel dopis od přiděleného správce, že už mám začít platit zálohu. Myslela jsem si, že tato záloha se bude brát se zabavených peněz, jelikož je pro mě likvidační po srážkách platit ještě tuto zálohu, dokud se vše nevyřeší. Zůstává mi 9 - 10 tisíc, z toho mám výdaje s bydlením 7 500 Kč, školka 1 200 Kč a výživné na starší dceru 1 000 Kč. Jak mám ještě platit tuto zálohu? Myslela jsem si, že si oddluženim pomůžu, ale vypadá to, že to bude spíše naopak. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

oddlužení je šance na nový začátek, které dává dlužníkům možnost zbavit se i jinak neřešitelných dluhů. Od 1/6/2019 navíc padla povinnost splatit během 5 let min. 30% dluhů. Nově stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a projevit snahu. Na osobní bankrot tak dnes dosáhne téměř každý. Ale není to zadarmo. Oněch 5 let Vám zůstává pouze nezabavitelné minimum a žijete "o chlebu a vodě". V exekuci můžete strávit zbytek života, není časově omezená. Oddlužení trvá max. 5 let a pak jsou při splnění podmínek všechny dluhy prominuty.

Od momentu přidělení správce až do zahájení řádného splácení insolvence platíte ze svého měsíční odměny svému správci (obvykle 1 089 Kč). Po zahájení řádného splácení je tato odměna již zahrnuta ve srážkách.