Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #16420, Odměna insolvenčního správce

Insolvence a vyplacení dluhu dárcem - Co je správná částka k vyplacení a jaká je role soudu?

Dobrý den, byla mi schválena insolvence. Celková dlužná částka všech věřitelů je 46 230 Kč. Jelikož jsem na rodičovském příspěvků, potřebovala jsem dárce. Splátku mám na částku 2 200 Kč na dobu 44 měsíců. Již se uhradily 3 splátky a teď mi dárce nabídl, že by mi insolvenci vyplatil. A když jsem volala do kanceláře správce, tak mi bylo sděleno od asistentky, že by se musela vyplatit částka 54 tisíc. Což mi přijde divné, že to přesahuje více než celkový dluh. Beru v potaz, že si berou za přezkoumání pohledávek. Ale taky mi bylo řečeno, že soud mi může určit odměnu správci ve výši 45 tisíc. A s tím co by mi dal dárce 54 tisíc a 45 tisíc a ze tří splátky se uhradily mi to přijde přes 100 tisíc celkové. A že dluh byl 46 tisíc a 60 tisíc,  aby bylo celkově navíc mi přijde strašně divné. Vždyť insolvence má pomáhat a ne ještě škodit. Můžete mi v tom prosím poradit? Děkuji.

Dobrý den,

z vymožení mimořádného příjmu (do kterého se počítá i jednorázový dar) má ins. správce nárok na odměnu. Proto po Vás může být požadována částka 54 000 Kč místo 46 230 Kč. Na první pohled je to o necelých 8 000 Kč dražší, ale stále se Vám tato varianta vyplatí. Pokud byste byla v insolvenci celých 44 měsíců, pak byste mimo celkové dlužné částky 46 230 Kč ještě zaplatila na měsíčních odměnách ins. správce cca 53 000 Kč. Z měsíční splátky 2 200 Kč jde totiž polovina na úmor dluhu a polovina na odměny ins. správce.