Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #7668, Odpočet úroků z hypotéky a pronájem

Odpočet úroků z hypotéky a pronájem, Daně

7.10.2019 Daně

Dobrý den, vzal jsem si hypotéku na byt 3+1, který budu užívat s dětmi a přítelkyní, ale přítelkyni napíší smlouvu o pronajmu, aby mohla čerpat příspěvek na bydlení. Mohl bych si tak také odečíst úrok z hypotéky v ročním daňovém přiznaní? Děkuji

Dobrý den,

odpočet úroků z hypotéky v daňovém přiznání je možné uplatnit pouze za nemovitost, kterou užíváte k vlastnímu bydlení (nebo k bydlení rodinných příslušníků). Pokud byste byt pronajímal, odpočet byste uplatnit nemohl (resp. pouze do poměrné části připadající na Vaše bydlení - při pronájmu poloviny bytu jen polovinu úroků).

Nezapomeňte, že i z fingovaného pronájmu byste musel platit daň z příjmu, příjmy z pronájmu vykazovat v daňovém přiznání, atd. Budete-li v bytě bydlet a zároveň ho pronajímat rodině s dětmi (na což budete čerpat sociální dávky na bydlení a ještě uplatňovat odpočet úroků za hypotéku), pak si přímo říkáte o kontrolu z Finančního úřadu i Úřadu práce. Úřad práce by po Vás pak požadoval okamžité vrácení všech neoprávněně vyplacených dávek na bydlení a Finanční úřad by Vám doúčtoval daň z příjmu včetně pokuty a úroku z prodlení.

Takovéto řešení nemohu doporučit. Zatímco před 10 lety byly kontrolní mechanismy FÚ velmi nedostatečné a kolikráte se nepřišlo ani na slevy na děti uplatňované oběma rodiči současně, dnes je vše na daleko pokročilejší úrovni a není problém tyto nedostatky odhalit velmi rychle. V případě omylu jednají úřady mírně a obvykle jen vyžadují vyrovnání nesrovnalostí (vrácení peněz) a nápravu. Ale při cíleném pokusu o podvod pokutám a případným obviněním z trestného činu neuniknete.