Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20728, Odpočet úroků za hypotéku

Co dělat, když zaměstnavatel již neuděluje odpočet daní na hypotéku?

19.2.2023 Daně

Dobrý den, prosím o radu. Můj zaměstnavatel mi každý rok dělal odpočet daní na hypotéku při ročním zúčtování a tento rok mi řekl, že bohužel úlevu daně na hypotéku mi už nemůže udělat, protože jde o neúčelovou částku a že si hypotéku mám udělat sama na finančním úřadě. Ale jinak daně celé roční mi udělá zaměstnavatel. Můžu se zeptat jak mám postupovat, když roční zúčtování mi zaměstnavatel udělá a odpočet úroků z hypotéky mi vrátil, ať si to udělám sama? Moc děkuji za odpověď a radu děkuji.

Dobrý den,

pro odpočet úroků z hypotéky je třeba:

  • být vlastníkem nemovitosti
  • nemovitost používat k řešení svých bytových potřeb
  • být účastníkem úvěrové smlouvy (musí se jednat o účelový úvěr na bydlení)

Pokud tyto podmínky nesplňujete (např. máte neúčelový úvěr), nelze uplatnit odpočet úroků (ani přes zaměstnavatele, ani  při osobním podání DP na FÚ).