Můžu si odečíst úroky z úvěru u pronajaté nemovitosti s byty a nebytovým prostorem?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, lze si odečíst úroky z úvěru u nemovitosti, kde jsou pronajímány 2 byty a 1 nebytový prostor? Pro upřesnění, dům je vedený jako rodinný ne jako bytový, jsou v něm 3 byty, kde jeden užívají majitelé domu, 2 byty jsou pronajímány a také je pronajímám 1 nebytový prostor. Hypotéční úvěr je od loňského roku refinancován z předchozího úvěru. Původní HÚ byl na koupi celého domu, jeho zateplení a dále na koupi dalšího bytu, který není pronajímám, je družstevní (majitelé domu jsou družstevníci) a dům slouží jako zástava. Na byty a nebytový prostor, které jsou pronajímány, nebyl HU přímo použit. Nájemné je v daňovém přiznání podáno s 30% paušálem. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky z hypotéky lze odečíst jen při splnění těchto podmínek:

  • nemovitost je využívána k řešení vlastních bytových potřeb
  • jste účastníkem úvěrové smlouvy
  • jste (spolu)majitelem nemovitosti
  • jedná se o účelový úvěr na bydlení

Pokud byl úvěr použit pro více účelů (např. z části na řešení vlastních bytových potřeb, z části na pronájem či koupi jiné nemovitosti), můžete uplatnit odpočet úroků jen za tu část úvěru, u které splňujete podmínky výše. To může být poměrně komplikované správně vyčíslit, resp. získat takové potvrzení od banky.