Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20098, Ošetřovné a sleva na manželku

Ošetřovné a sleva na manželku, Daně

11.12.2022 Daně

Dobrý den, pane Jermáři, obracím se na Vás s probou o radu. Aktuálně se snažím dohledat podklady, o které je možné se opřít, že se ošetřovné pro rok 2020 nezapočítávalo do zdanitelných příjmů. Ve zkratce: Já i manžel jsme podali Přiznání k dani z přijmu FO za období roku 2020. Paní z Finančního úřadu doporučila, aby si mě manžel uplatnil pomocí slevy na maželku, což jsme tedy učinili. Do svých přijmů jsem nezapočítávala výši ošetřového. Což je za mě v pořádku a nepletu-li se, v době pandemie byla dostupná reálná informace, že se ošetřovné do zdanitelných příjmů počítat nebude. Teď, po dvou letch, byl bývalému manželovi doručen email od referentky z FÚ, že má částku slevy na maželku vrátit, právě z důvodu mých příjmů z ošetřovného, kdy součet všech příjmů vč. započítání ošetřovného přesáhl 68 000 Kč. Informace o pravdivosti mého tvrzení jsou částečně dostupné, nicméně špatně prokazatelné. Nevíte prosím, o jaká zákon konkrétně se nezahrnování ošetřovného do příjmů opíral? Úředníci i finanční správa mé tvrzení vyvracejí. Nezlobte se, že Vás obtěžuji, snažím se hledat a zákony se prokousat, avšak se ráda obrátím na odborníka, pokud bude mít čas i náladu být v této věci nápomocen. Kontakt na Vás jsem našla skrze tento dotaz v poradně: Daňové přiznání a ošetřovné. Děkuji

Dobrý den,

velmi pravděpodobně došlo při komunikaci s referentkou FÚ k nedorozumění, kdy referentka viděla nízké příjmy ve vašem DP a doporučila manželovi omylem uplatnit slevu na manželku. Jak jsem psal ve svém příspěvku, ošetřovné není zdanitelným příjmem, v DP se neuvádí (stejně jako rodičovská, nemocenská, sociální dávky atd.). Nicméně do limitu 68 000 Kč pro uplatnění slevy na manželku se všechny tyto příjmy počítají (přestože se neuvádí v DP). Finanční úřad následně ověřuje i tyto příjmy, které se v DP neuvádí. Chybně uplatněnou slevu tak bude nutné vrátit.