Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8241, Osobní užívání a osobní vlastnictví

Osobní užívání a osobní vlastnictví, Reality

ŠV

Pokračování dotazu č. 8228: Smlouva s MNV Domašín nebyla uzavřena na věcné břemeno, ale pozemek byl prodán do osobního užívání, které se začátkem devadesátých let zákonem změnilo na osobní vlastnictví. Tyto dva výrazy zřejmě nejsou totožné.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

právo osobního užívání bylo u pozemků skutečně transformováno na osobní vlastnictví s účinností k 1/1/1992 (§ 872 zákona č. 509/1991 Sb). U bytů bylo toto právo transformováno na nájem (§ 871). Nicméně pokud Váš otec před více než 50 lety získal pozemek do osobního užívání a doposud je v katastru psaný jako vlastník obec, pak se svého vlastnického práva musíte případně domáhat soudní cestou (taktéž můžete zkusit institut "vydržení").

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Před několika lety patřilo investiční (a předtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díky kombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se ale objevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší a sjednávají si nové. Takové řešení vás však může stát spoustu peněz. Naštěstí známe způsob, jak se tomu vyhnout.

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

DZ

#12573, Ukončená insolvence a svatba, Exekuce a insolvence, 22.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu mít záznam u exekutora, když manžel před manželstvím měl ukončenou insolvenci. Svatbou by mohl exekutor chtít doplatit zbývají dluh po mně? SJM jsme udělali asi měsíc po svatbě. Jedná se spíš o to, že při žádosti o úvěr mi bylo sděleno, že jsem dlužník. Děkuji za odpověď

Dobrý den, po úspěšném ukončení insolvence byly nesplacené dluhy manželovi prominuty a budoucí svatbou nemohly tyto prominuté dluhy přejít na Vás. 

LK

#12572, Exekuce a hypotéka, Hypoteční poradna, 22.1.2021

Pokračování dotazu č. 12570: Dobry den, děkuji za odpověď. Mluvila jsem s bankou a ta zatím o exekuci nemá zprávu. Na katastru je ale exekuce od 17.1. 2021. Do jaké doby musí dat exekutor bance vědět? Děkuji

Dobrý den, je otázkou, zdali bude exekutor banku vůbec kontaktovat. Zástavní právo na nemovitost je zapsané ve prospěch banky, tedy exekutor Vám nemůže nemovitost zpeněžit. Pravděpodobně Vám tak obstaví příjmy a úspory na účtech a Vy nebudete mít na splácení hypotéky. Proto je žádoucí se s bankou domluvit na dalším postupu (pokud nebudete mít na splácení, zda by bylo možné snížit či odložit splátky, prodloužit splatnost úvěru, atd.).

PU

#12571, Komerční banka účtuje vysoké poplatky za splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 22.1.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s poplatky při refinancování. Jsme u KB, podepsanou smlouvu máme od r. 2018 na 2,5 mil. Kč. Když chci udělat vyčíslení zůstatku, tak mi to jejich kalkulačka ukazuje kolem 80 tis Kč za předčasné splacení HÚ za účelně vynaložené náklady (toto přeci nejsou administrativní náklady). Několik Vašich odpovědí zde bylo, že banky můžou účtovat pouze max. 1% a nejvíce 50 tis. Kč. Toto se ale podle zákoníku týká jen při prodeji, nikoliv pře refinancování HÚ k jiné bance. KB absolutně nerespektuje vyjádření ČNB a stojí si za svým tvrzením. Dostal jsem taky informaci, že údajně mají jít s ČNB do soudního sporu ohledně účelně vynaložených nákladů (ostatní banky prý čekají, jak tento spor dopadne, aby si nastavily podle toho své poplatky). Nicméně ČNB vydala prohlášení, že tyto vysoké poplatky bude hlídat a může uložit pokutu bance. Zatím nás tedy odkázali na finančního arbitra. Má se cenu pouštět do nějakého sporu, když banka (KB) jedná proti zákonu vydanému ČNB? Mám nějakou šanci na snížení poplatku?

Dobrý den, současná situace je přesně taková, jak jste ji popsal. Zákon o spotřebitelském úvěru stanovuje max. výši pokuty na 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky (od podpisu úvěrové smlouvy musí uplynout min. 24 měsíců). ČNB dále svým dovysvětlením omezila účelně vynaložené náklady na administrativu a vyloučila úrokové náklady, ušlý zisk, atd.  Komerční banka toto neakceptovala a několik klientů se s ní soudí. Osobně bych bral soud jako poslední možné řešení, vždy je lepší hledat smírnou cestu. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR