Můžu si vyfakturovanou částku odepsat jako náklady?

Dobrý den, jsem OSVČ a chci vystavit fakturu kamarádovi za jednorázovou pomoc se zakázkou. Jednalo by se pro něj o příležitostný příjem do 30tis, jelikož on OSVČ není. Mohu si potom vyfakturovanou částku odepsat jako náklady? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

jestli jsem Vás pochopil správně, Vy jste dostal zakázku, na které pracoval Váš kamarád a nyní mu chcete jeho dodávku služeb pro Vás proplatit, ano? V tomto případě by měl fakturovat Váš kamarád Vám (ne Vy jemu). Fakturovat ovšem může jen ten, kdo má IČ (OSVČ, firma, atd.). Pokud Váš kamarád není OSVČ, nemůže Vám své služby vyfakturovat, ale budete muset zvolit jinou cestu (práce na DPP, DPČ, atd.).