Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #22890, Ověřil poskytovatel půjčky dostatečně moji bonitu?

Ověřil poskytovatel půjčky dostatečně moji bonitu?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
3.2.2024 Půjčka

Dobrý den, jak jde zjistit, že si poskytovatel úvěru ověřil mojí bonitu, než mi půjčil když nemám smlouvu? Jak se to dá dál řešit? Samozřejmě placení se nevyhýbám, ale úroky jsou naprosto z cesty. Jeden úvěr byl 20 000 Kč - 17 tis jsem poslala jako odsunutí splátky a po 4 měsících po mně chtějí už skoro 60 tis. Když píši o poslání smlouvy, nikdo na mě nereaguje.

Dobrý den,

dle Zákona o spotřebitelském úvěru musí poskytovatel půjčky vždy ověřit dlužníkovu schopnost půjčené peníze vrátit. O tomto se v úvěrové smlouvě nic nepíše, tato povinnost je dána automaticky ze zákona. Na splátky všech úvěrů byste neměla dávat více než 45-50% svých příjmů.

Příklad: pokud máte příjem 40 000 Kč, absolutní teoretické maximum splátek všech úvěrů by nemělo měsíčně překročit 20 000 Kč (reálně to může být i méně dle počtu vyživovaných osob a dalších zpřesňujících detailů)