Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8334, Penále za nenačerpanou hypotéku

Penále za nenačerpanou hypotéku, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
20.12.2019 Hypoteční poradna

Syn žádal o hypotéku, ručila mu tchyně s bývalým manželem. Dům vlastní na půl. Syn podepsal převzetí, ale potom se přišlo na to, že to nepodepíše nová manželka tchána. Před podepsáním o tom nebyl informován, že je to potřeba, prý nový zákon. A bez podpisu nic nedostane. Ale hrozí mu zaplatit až 350 tisic penále. Je to vůbec možné?

Dobrý den,

banky účtují penále až 5% z nevyčerpané části hypotéky, tedy pokud si syn sjednal úvěr např. na 5 mil. Kč který nakonec nečerpal, může po něm banka chtít uhradit až 250 000 Kč. Při sjednání úvěru byly bankou stanoveny podmínky čerpání - např. podpis ručitelského závazku. Pokud synovi jeho ručitel (manželka tchána) odmítá nyní tento závazek podepsat, nejde o chybu banky (ta své podmínky stanovila a syn je nedodržel). Upřímně se není čemu divit, já bych také ručitelský závazek nikomu nepodepsal.