Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3930, Penzijní připojištění

Jaké jsou výhody a nevýhody nového důchodového penzijního systému pro mě?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
18.10.2017 Spoření

Pokračování dotazu č. 3929: Dobrý den, asi došlo k nedorozumění, platím peníze pouze na druhou smlouvu. Na první smlouvu neplatím žádné peníze . Nevzpomínám si na ten "správný" odborný termín, ale lidově řečeno je to uspané/přerušené. Podle několika článku o DPS je pro založení nového DPS potřeba znát několik informací o "klientovi" pro správný výběr strategie. A "vhodné" nastavení do smlouvy. Dále, že peníze jsou investovány jako u podílových fondů. Ve většině článku je prováděno srovnání obou "verzí " penzijka. Pokud dojde k nějaké celkové změně, např za 20 let měnová reforma, další změna "režimu". Trochu "extrém". Další "obyčejná" změna podmínek novým zákonem. Nepočítám ty stále opakované - 0 zhodnocení nebo výběry po 15 letech. Budou tou změnou "zasaženy" všechny smlouvy "staré" i "nové"? Předpokládám. Po přečtení vašeho článku jsem začal přemýšlet o tom, že "spadám" do skupiny "vhodné" pro nové DPS.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Staré i nové penzijní spoření funguje na stejném principu - jde o investování na podobném principu jako u podílového fondu s tím rozdílem, že pravidla penzijních fondů jsou přísně regulována zákonem. Staré penzijní fondy mohly investovat jen do velmi konzervativních aktiv (dluhopisy, atd.) a musely garantovat nezáporné zhodnocení. Zisk byl malý a riziko ztráty nulové (pokud by fond skončil ve ztrátě, peníze by tratili akcionáři fondu a ne klienti). Nové fondy mohou (dle Vámi zvolené investiční strategie) investovat i do více rizikových aktiv (např. akcie). Tedy zisky jsou vyšší stejně jako možné ztráty, které zde již nenesou akcionáři fondů ale klienti.

U nových penzijních fondů musíte vždy vyplnit investiční dotazník (stejně jako byste ho vyplňoval před investicemi do podílových fondů či akcií), aby se vytipoval Váš investiční profil (jak velké riziko jste ochoten podstoupit).

Pokud by nedejbože došlo jednou v daleké budoucnosti k podobné katastrofě jako změna režimu či měnová reforma, pak by byl dopad na staré a nové penzijní spoření úplně stejný.