Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #9363, Penzijní připojištění a úmrtí

Penzijní připojištění a úmrtí, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
24.3.2020 Spoření

Manžel měl u společnosti AXA penzijní připojištění. Dne 24.6.2019 podal žádost o výplatu dávky ve dvou splátkách. Dne 2.7.2019 byla žádost akceptována. Dne 1.8.2019 nám přišel dopis, kde bylo uvedeno datum vzniku penzijního připojištění 1.10.1998 a datum ukončení 31.7.2019. Manžel dne 13.7.2019 zemřel a dne 13.8.2019 byla 1. splátka zaslána na účet dcery, který manžel uvedl v žádosti o výplatu. Dne 18.12.2019 nám byla zaslána žádost o vrácení 1. splátky na účet AXA, což jsme učinili. Po vrácení neoprávněně vyplacené penze budou prý prostředky náležet dědici, který asi přijde o státní podporu a budeme platit notářce. Ve smlouvě jsem byla jako manželka uvedena jako oprávněná osoba a pozůstalostní penze sjednána. Nevím jak se mám v této věci zachovat.

Dobrý den,

pokud jste byla ve smlouvě o penzijním připojištění vedena jako obmyšlená (osoba, které v případě úmrtí pojištěného bude vyplacena naspořená částka), pak peníze z penzijka nespadají do dědického řízení a měly by být vyplacený přímo Vám včetně státních příspěvků.