Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #21686, Penzijní připojištění nízké úroky

Penzijní připojištění nízké úroky, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
7.7.2023 Spoření

Dobrý den, u Generali Penzijní společnosti pravidelně spořím a předpokládejme, že uspořená částka činí 200 000 Kč. Zde je úrok 1,6 % p. a., to je 3 200 Kč/rok. A státní příspěvek při úložce 1 700 Kč má být 350 Kč měsíčně, to je 4 000 Kč/rok. Celkem 3 200 +4 000= 7 200 Kč Kromě tohoto mám Plus účet u České spořitelny, dejme tomu s úložkou 100 000 Kč. Domnívám se, že oba účty by byly výhodnější převést na spořící účty, pokud jejich úroky by byly min. 5 % p. a. Prosím tedy o Váš názor, zda je opravdu výhodné výše zmíněné oba účty převést na spořící účty. A ke kterému bankovnímu ústavu.

Dobrý den,

spořicí účty slouží obecně ke krátkodobému uložení peněz. Určitě je dobrý nápad sem převést 100 000 Kč z vašeho neúročeného běžného účtu. Získáte úrok až 6% a peníze budete mít kdykoliv k dispozici (vždy byste měl mít k okamžitému použití rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných měsíčních výdajů, třeba právě 100 000 Kč).

Penzijní spoření naopak určitě nerušte a peníze nepřevádějte na spořicí účet. Přišel byste tím o již připsanou státní podporu a musel byste zpětně dodanit všechny příspěvky zaměstnavatele. Taktéž byste musel vrátit případně uplatněné daňové odpočty. Vámi uváděný úrok 1,6% odpovídá starému penzijnímu připojištění - doporučuji úspory převést do nového doplňkového penzijního spoření. Je-li Vám méně než 55 let, volte dynamický fond s průměrným ročním zhodnocením i přes 5%. Nechávat dlouhodobě peníze na starém spoření (kde byla sice garance nezáporného zhodnocení, ale tomu vždy odpovídaly téměř nulové výnosy) nemá smysl.