Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #9894, Penzijní spoření.

Penzijní spoření., Spoření

ZS

Dobrý den, od roku 2012 mám založené penzijní připojištění u České pojišťovny. Vzhledem k faktu, že jsem v té době byl student, tak jsem zasílal pouze 300 Kč tak, abych měl příspěvek od státu. V současnosti jsem již plně zaměstnán a rád bych si odkládal více. Uvažuji tedy nad navýšením částky na 1 000 Kč pro maximální státní podporu. Nevím však, zda mám pokračovat v transformovaném fondu či přejít na jiný fond. Vzhledem k nízkým úrokům na současném připojištění se kloním spíše k variantě nových fondů. Rád bych se zeptal, zda je výhodnější přejít do nového fondu, kde mi však nebude garantované nezáporné úročení. Pokud ano, tak zda je vhodné volit určitý mix dynamických/vyvážených fondů z důvodu diversifikace zdrojů, či se spíše zaměřit na jeden určitý? Současně s tímto uvažuji na investičním fondem, kde bych zhodnocoval finance jako paralelní řešení s možností výběru v případě potřeby (dlouhodobá investice na alespoň 5-10 let). U této varianty si však nejsem jist jak je to s poplatky. Jsou tyto poplatky strhávány pouze ze zisku či z celkové investované částky? Jak je to v případě záporného výsledku pro daný rok? Poplatky se strhnou stejně? Předem velice děkuji!

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

příspěvek na penzijní spoření doporučuji zvýšit na 1 000 Kč. Otázku zda zůstat v transformovaných fondech či přejít do účastnických si klade nemálo střadatelů.

Transformované fond:

1) možnost vybrat 50% již po 15 letech (máte-li sjednanou výsluhovou penzi)

2) garance nezáporného zhodnocení

3) výrazně nižší zhodnocení (v posledních letech do 1%)

Účastnický fond

1) nelze vybrat 50% po 15 letech

2) není garance nezáporného zhodnocení

3) ve vyvážených a dynamických fondech vyšší zhodnocení (v konzervativních nižší než v transformovaných fondech)

Protože Vám do 15 let spoření chybí ještě 7 let a naspořeno máte málo, ztráta možnosti výběru 50% Vás nebude tolik mrzet. V dlouhodobém horizontu inflaci porážejí pouze vyvážené a dynamické fondy, které lze ve vašem věku doporučit (s přechodem zpět do konzervativních fondů 2-3 roky před výběrem peněz). Volte pouze jeden fond (vyvážený nebo dynamický) - přehled výnosnosti za poslední roky v našem srovnávači pro penzijní spoření

U investičních fondů se zpravidla platí vstupní poplatek, výstupní poplatek a roční poplatek za správu (% z uložených peněz), které se strhávají i v případě ztráty v daném roce. Osobně mi přijde výrazně výhodnější obchodovat s akciemi přímo (např. přes Fio Broker), kde platíte poplatky jen za provedené nákupy/prodeje akcií (to je v řádu desítek korun u menších objemů - např. 40 Kč za nákup v hodnotě cca 10 000 Kč). Chcete-li takto investovat např. 2 500 Kč měsíčně, kupte si jednou za 4 měsíce akcie za 10 000 Kč a za 5-10 let (nebo až budete potřebovat) vše prodejte.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

Otevřené bankovnictví KB přináší digitální transformaci firmám

5.6.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Komerční banka (KB) patří mezi průkopníky Otevřeného bankovnictví. První v České republice nabídla multibanking i pro firmy. 

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

3.6.2020, Půjčka, Autor: Jan Budín

Skoro 2,5 bilionu korun. Tolik dohromady dluží obyvatelé České republiky. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. A i když podle těchto dat objem nesplacených dluhů oproti loňsku klesl, pravděpodobně se to brzy změní.

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PH

#10332, Insolvence a OSVČ, Exekuce a insolvence, 4.6.2020

Pokračování dotazu č. 10321: Dobry den, dnes mi dosla odpoved od vas ale nejak jsem to nepochopil. Kdyz mam nastavenou splatku 7009 Kc mesicne a jsem ted OSVC, jak jste to myslel? Jakoze mi ta splatka zustane nebo se mi snizi? Dekuji

Dobrý den, zatímco pro zaměstnance pobírající mzdu je v insolvenci stanoven přesný mechanismus výpočtu nezabavitelného minima (s rostoucí/klesající mzdou roste/klesá splátka), u OSVČ se výše měsíčních splátek stanovuje individuálně po dohodě s ins. správcem, který zohledňuje vaše obraty za minulé měsíce. Proto doporučuji o výši splátek jednat s vaším ins. správcem a najít kompromis akceptovatelný pro obě strany.

M

#10331, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 4.6.2020

Dobrý den, když budu v insolvenci a mám základ 20 500 Kč, jakou částku mi ponechají po stáhnutí poplatků za insolvenci?

Dobrý den, s čistou mzdou 20 500 Kč a bez vyživovaných osob (děti, manžel) Vám bude v insolvenci zůstávat 11 440 Kč.

MP

#10330, Vklad hotovosti na účet přes vkladomat, Běžný účet, 4.6.2020

Dobry den, pri vkladu hotovosti pomocí vkladomatu musím vlastnit platební kartu nebo staci jen znat dane cislo účtu kam chci penize vlozit? Dekuju za odpoved.

Dobrý den, pro využití služeb vkladomatu je nutné vlastnit debetní platební kartu.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR