Penzijní spoření., Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
28.4.2020 Spoření

Dobrý den, od roku 2012 mám založené penzijní připojištění u České pojišťovny. Vzhledem k faktu, že jsem v té době byl student, tak jsem zasílal pouze 300 Kč tak, abych měl příspěvek od státu. V současnosti jsem již plně zaměstnán a rád bych si odkládal více. Uvažuji tedy nad navýšením částky na 1 000 Kč pro maximální státní podporu. Nevím však, zda mám pokračovat v transformovaném fondu či přejít na jiný fond. Vzhledem k nízkým úrokům na současném připojištění se kloním spíše k variantě nových fondů. Rád bych se zeptal, zda je výhodnější přejít do nového fondu, kde mi však nebude garantované nezáporné úročení. Pokud ano, tak zda je vhodné volit určitý mix dynamických/vyvážených fondů z důvodu diversifikace zdrojů, či se spíše zaměřit na jeden určitý? Současně s tímto uvažuji na investičním fondem, kde bych zhodnocoval finance jako paralelní řešení s možností výběru v případě potřeby (dlouhodobá investice na alespoň 5-10 let). U této varianty si však nejsem jist jak je to s poplatky. Jsou tyto poplatky strhávány pouze ze zisku či z celkové investované částky? Jak je to v případě záporného výsledku pro daný rok? Poplatky se strhnou stejně? Předem velice děkuji!

Dobrý den,

příspěvek na penzijní spoření doporučuji zvýšit na 1 000 Kč. Otázku zda zůstat v transformovaných fondech či přejít do účastnických si klade nemálo střadatelů.

Transformované fond:

1) možnost vybrat 50% již po 15 letech (máte-li sjednanou výsluhovou penzi)

2) garance nezáporného zhodnocení

3) výrazně nižší zhodnocení (v posledních letech do 1%)

Účastnický fond

1) nelze vybrat 50% po 15 letech

2) není garance nezáporného zhodnocení

3) ve vyvážených a dynamických fondech vyšší zhodnocení (v konzervativních nižší než v transformovaných fondech)

Protože Vám do 15 let spoření chybí ještě 7 let a naspořeno máte málo, ztráta možnosti výběru 50% Vás nebude tolik mrzet. V dlouhodobém horizontu inflaci porážejí pouze vyvážené a dynamické fondy, které lze ve vašem věku doporučit (s přechodem zpět do konzervativních fondů 2-3 roky před výběrem peněz). Volte pouze jeden fond (vyvážený nebo dynamický) - přehled výnosnosti za poslední roky v našem srovnávači pro penzijní spoření

U investičních fondů se zpravidla platí vstupní poplatek, výstupní poplatek a roční poplatek za správu (% z uložených peněz), které se strhávají i v případě ztráty v daném roce. Osobně mi přijde výrazně výhodnější obchodovat s akciemi přímo (např. přes Fio Broker), kde platíte poplatky jen za provedené nákupy/prodeje akcií (to je v řádu desítek korun u menších objemů - např. 40 Kč za nákup v hodnotě cca 10 000 Kč). Chcete-li takto investovat např. 2 500 Kč měsíčně, kupte si jednou za 4 měsíce akcie za 10 000 Kč a za 5-10 let (nebo až budete potřebovat) vše prodejte.