Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #8936, Penzijní spoření a insolvence

Co udělat se penzijním spořením při exekuci a insolvenci?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
13.2.2020 Spoření

Zdravím, minulý rok jsem se dostal do exekuce a následně mi byla schválena insolvence. Chci se zeptat, jak je to s penzijním spořením, které mám cca 7 let vedené u České spořitelny. Myslel jsem, že mi vše zabavili kvůli exekuci, ale teď mi přišel výpis penzijního spoření a peníze tam stále jsou. Mě teď zajímá, jestli můžu spoření zrušit a nechat si naspořené peníze, nebo to musím nahlásit a odevzdat insolvenčnímu správci?

Dobrý den,

exekucí/insolvencí lze postihnout penzijní spoření jen ve výjimečných případech (v insolvenci - je-li řešen úpadek dlužníka zpeněžením jeho majetkové podstaty). Pokud byste však penzijní spoření ukončil a peníze vybral, jednalo by se o mimořádný příjem, který by náležel insolvenčnímu správci (nebo by Vám ho po neúspěšné insolvenci zabavil exekutor).