Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #9821, Penzijní spoření a předčasný výběr

Penzijní spoření a předčasný výběr, Spoření

P

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zrušené smlouvy penzijního připojištění u České pojišťovny. Vzhledem k pandemii jsem byla nucena zrušit své penzijní připojištění. Byla to pro mě poslední možnost jak přijít k penězům a nezadlužit se v bankách či u nebankovních společností. Je mi teprve 31 a jsem maminka na rodičáku. Penzijko mám již od roku 2008 takže tam mám celkem nemalou sumu. O kolik přijdu a vše co se týče sumáře to vím. Ale potřebovala jsem ty peníze ihned. Paní mi na pobočce řekla že výplata v případě zrušení smlouvy je 2 - 3 měsíce, ale že pokud si ihned sjednám další smlouvu (kterou jsem stejně chtěla), výplata peněz bude přibližně za deset dní na účet. Překvapilo mě to a souhlasila jsem. Převedly jsme na nový účet rovnou 300 Kč (nevím zda i to byla podmínka) a vše bylo vyřešeno. Druhý den mi paní volala, že se strašně omlouvá, ale že to tam nějak zadala špatně nebo chyba v systému či co a že abych na to měla nárok musela bych na ten nový účet převést dvacet tisíc ze starého účtu. Zase jsem souhlasila protože i tak o ně nepřijdu a zbytek by mi stačil. Ale ona že to tedy nějak zařídí abych tam nemusela znovu a pošle nějaký papír s dostatkem k nim na centrálu. Odpoledne mi to nedalo a volala jsem jí že jak to tedy dopadlo. A ona že až bude vědět zavolá mi. Tak jsem se ještě ptala že když ty peníze potřebuji budou mi i tak vyplaceny po těch deseti dnech? A ona že samozřejmě po deseti dnech od schválení shora. A úplně mě dostala když dodala že jim posílala email a oni by jí to měli schválit a že na to mají měsíc na tu odpověď. Jako to mi chce vážně říct že jsem penzijní připojištění rušila úplně zbytečně? Potřebuji nutně splatit jeden úvěr a teď nevím co dělat. Zda čekat a modlit se aby to bylo už další den či k ní nebo přímo někam na centrálu naběhnout a řešit to přímo. Poradíte mi co s tím? Děkuji za odpověď

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

rušit penzijní spoření předčasně po 13 letech je velmi nerozumné, neboť ztráty jsou obrovské. Přicházíte o státní podporu, výnosy z ní, dodaní se Vám příspěvky zaměstnavatele za 10 let zpětně a navíc budete muset vrátit všechny slevy na dani. Přitom u těchto starších smluv se sjednávala výsluhová penze, takže polovinu peněz jste si mohla vybrat po 15 letech (tedy za pouhé 2 roky). U nových smluv už není garance nezáporného zhodnocení a jsou vyšší náklady na provoz fondu, tedy spoření dává smysl jen v dynamickém a vyváženém fondu (konzervativní mají nižší zhodnocení než staré fondy s nezápornou garancí).

Při výpovědi je třeba dodržet smluvní podmínky penzijního fondu, který lhůtu pro výplatu peněz může stanovit na 2-3 měsíce. Pokud jste dostala ústní příslib pobočkového pracovníka na výjimku pro dřívější výplatu (o které pobočkový pracovník rozhodnout nemůže a musí být schválena na vyšších místech), je to pochybení na straně pobočkového pracovníka penzijního fondu. Ale bude se to těžko prokazovat, bylo-li vše ústně a nezávazně. Spíše to na mne dělá dojem (napřed 300 Kč, pak 20 000 Kč), že pobočkový pracovník měl zájem inkasovat provizi za nově sjednané penzijní spoření a nasliboval Vám cokoliv, abyste si nový produkt sjednala.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

14.7.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Nakoupit akcie není nic těžkého. Stačí si zařídit obchodní účet u banky, případně využít některou z populárních online obchodních platforem. Po vytvoření obchodního účtu si na něj stačí poslat počáteční investiční kapitál – a můžeme začít obchodovat. Teprve teď ale začíná to pravé finanční dobrodružství – co za tituly nakoupit? 

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PV

#10675, Zahraniční platba, Platba, 12.7.2020

Dobrý den, pročetl jsem Vaši poradnu pro mezinárodní platby a jak píšete, je třeba BIC a IBAN. Ale jak je to v případě platby na Srí Lanku, kde účty v bance "Sampath Bank Aluthgama Branch" nemají/nepoužívají IBAN? Děkuji

Dobrý den, u zemí/bank nepodporujících IBAN platby se zadává BIC a číslo účtu příjemce v lokální formátu včetně doplňkových informací (jméno a adresa majitele účtu). 

VM

#10674, Ukončení insolvence, Exekuce a insolvence, 12.7.2020

Dobrý den, končím po 5 letech insolvenci, splaceno bude cca 35%. Co bude se zbytkem dluhů? Může banka vymáhat zbylé dluhy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, při splnění podmínek insolvence (splatit během 5 let min. 35% dluhů) bude insolvence úspěšně ukončena a zbylé dluhy prominuty. Tyto prominuté dluhy není možná dále vymáhat.

V

#10673, Platba do Egypta, Platba, 12.7.2020

Dobrý den, potřebujeme poslat peníze příteli do Egypta, co je k tomu potřeba? On nám říká, že existuje mezinárodní banka s názvem Winston June a že stačí napsat jeho jméno a peníze mu přijdou.To se nám nezdá, když neznáme žádné číslo účtu ani kód.

Dobrý den, pro zadání mezinárodní platby je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a BIC (mezinárodní kód banky příjemce). Určitě nestačí bance sdělit jméno příjemce platby.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR