Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #5345, Platím pozdě, banka chce vyšší úrok, není to lichva?

Platím pozdě, banka chce vyšší úrok, není to lichva?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
26.10.2018 Půjčka

Dobrý den, přítelkyně má půjčku 100 000 Kč převedenou k Air Bank. Bohužel se 3x opozdila o týden se zaplacením měsíční splátky a naskočily jí vysoké úroky. Po 3 letech splácení 3 000 Kč měsíčně má pořád k uhrazení 137 000 Kč. Nehraničí to s lichvou? A dala by se půjčka převést do jiné banky? Děkuji.

Dobrý den,

výše úroku se odvíjí od Vaší bonity. Bezproblémový dlužník si půjčuje 100 000 Kč za 6% (roční úrok 6 000 Kč). Méně bonitní dlužník platí kolem 10% (roční úrok 10 000 Kč). A pokud splácíte pozdě a tudíž máte záznamy v registrech dlužníků, platíte i 20% ročně (roční úrok 20 000 Kč). Jak dlouhou splatnost si sjednala Vaše přítelkyně a jak má vysoký úrok? Má-li splatnost úvěru 8 let, splácí měsíčně 1 500 - 2 000 Kč. To máte ročně zhruba 18-24 000 Kč. Splácí-li pozdě a má-li úrok 20%, navyšuje se jí dluh ročně o 20 000 Kč. Neznám přesné detaily Vaší půjčky, ale 137 000 Kč nemusí být u pomalu splácejícího špatného dlužníka zcela mimo. Řešením je úvěr splácet rychleji a včas. Převod do jiné banky spíše možný nebude, neboť se záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí.