Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #12591, Podepsal jsem směnku v insolvenci

Podepsal jsem směnku v insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám dotaz ohledně insolvence. Bylo mi schváleno oddlužení 15.7. 2019, vše platím jak mám, jen od května 2020 do listopadu jsem byl na nemocenské, tudíž jsem posílal dva měsíce o něco méně a to jsem nyní v lednu doplatil. Stalo se mi to, že mi v bývalém zaměstnání ukradli peněženku s hotovostí, pracoval jsem jako kurýr, jak vyšetřování na PČR dopadlo mi nikdo nedal vědět. Zaměstnavatel se mnou jel na poštu, kde jsem mu musel podepsat směnku, že mu vrátím těch 86 000 Kč. Já co vím, byl jsem mimo, v šoku z té krádeže. Celou dobu, od 13.3. kdy se to stalo, se mi zaměstnavatel neozval, když jsem skončil nemocenskou, poslal mi výpověď. Jde mi o mou insolvenci, může mi být zrušena, když jsem mu vlastně tu směnku podepsal? Když je to už soudně, platební příkaz, že to mám zaplatit do 15 dni, mohu to splácet třeba po částech? Budu sepisovat námitku a odesílat soudu, mohu to tam zmínit? Od ledna jsem obnovil živnost, pokusím se to splácet, jen nevím, jak a co říct soudu při přezkumném jednání o insolvenci. Nerad bych se dostal zase do kolotoče dluhů. Navíc bývalý zaměstnavatel mi dal ještě v červenci podepsat papír, aby mu to mohla proplatit pojišťovna. Jsem z toho na dně, jelikož jsem myslel že je pojištěn, právník mi sdělil, že jsem neměl nic podepisovat. Opravdu nevím kde vezmu teď 80 000 Kč plus náklady na advokáta žalobce. Prosím poraďte. Děkuji

Dobrý den,

v insolvenci na sebe nesmíte brát žádné další závazky. Podepsání směnky na 80 000 Kč by tak šlo brát jako porušení podmínek oddlužení a insolvence by Vám mohla být ukončena. Váš bývalý zaměstnavatel evidentně zneužil vaši neznalost, ale to Vám jako argument ke zrušení směnky nemusí stačit. Pokud zaměstnavateli škodu nahradila pojišťovna, neměl by po Vás on peníze dále vymáhat (to by bylo na hranici pojistného podvodu). Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc.