Jak postupovat při odprodeji podílových fondů a nákupu ETF bez zdanění a zápisu do daňového přiznání?

Investice se zhodnocením až 12%

Dobry den, mám cca 200k v podílových fondech ING, která ukončuje činnost a nakonec jsem souhlasil s jejich převodem do Raifky. Chtěl bych je co nejčistějším způsobem postupně odprodat a koupit za to ETF. Tím mám zejména na mysli, abych byl osvobozený od daně a vůbec od uvedení prodeje v DP. U fondů nesplňuji časový test. Mohu odprodat tyto fondy bez toho, aniž bych je pak musel uvádět v DP 2022? Letos jsem již prodal dluhopisy v hodnotě 45k tzn. pokud bych odprodal část podílových fondů abych se vešel do 100k, nemusím tyto prodeje vůbec uvádět do DP? A ještě jeden dotaz, pokud investuji během zdaňovacího období víc jak 100 tisíc do akcií, musím částku uvádět v DP? Díky za odpověď.

Dobrý den,

od daně z příjmu jsou osvobozeny:

  • příjmy z prodeje cenných papírů do 100 000 Kč/rok
  • příjmy z prodeje cenných papírů, které jste držel min. 3 roky

  • Chcete-li se vyhnout placení daně a nesplňujete-li časový test, prodávejte ročně za méně než 100 000 Kč. Nákupy cenných papírů se v daňovém přiznání vůbec neřeší (pouze příjem z prodeje, resp. zisk).