Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #12382, Podvod a reklamace platby kartou

Podvod a reklamace platby kartou, Platba

11.1.2021 Platba

Dobrý den, naletěla jsem podvodníkům (konkrétně podvodníkům vydávajícím se za společnost DHL), kdy jsem platební kartou měla platit částku necelé 4 Kč, ale potvrdila jsem platbu na 500 EUR. Toto se mi stalo v sobotu navečer, ale zjistila jsem to až v pondělí ráno, kdy platba byla ještě ve stavu "nezaúčtováno". Volala jsem do banky, že chci platbu zrušit. Bankou mi však bylo sděleno, že transakce zrušit nejde (přesto, že byla stále ve stavu "nezaúčtováno" a přesto, že jsem jim doložila, že chtěli 3,99 Kč a nakonec mi bylo blokováno cca 13 700 Kč). Bylo mi pouze navrhnuto, že můžeme sepsat reklamaci, ale prý až platba odejde z účtu. Já jsem trvala na tom, že chci reklamaci sepsat hned, doložila jsem email, kde byla uvedená částka 3,99 Kč jako doplatek za dopravu. Všem bylo jasné, že se jedná o podvod, přesto platbu nezrušili. Výsledek reklamace byl ten, že reklamaci neuznávají, že ze strany banky (Moneta) nedošlo k pochybení a že se mám obrátit na Policii ČR. Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká jiná možnost nebo šance peníze dostat zpět? Bylo by možné v mém případě využít službu chargeback? Nebo je ještě nějaká jiná možnost? A má vůbec význam toto sdělovat Policii ČR, když se jednalo o převod peněz do zahraniční banky? Děkuji za radu.

Dobrý den,

banka může jako reklamaci uznat pouze svá pochybení (ne podvod, kterého se na Vás dopustil podvodník, kterému jste dobrovolně zaplatila bez přičinění banky). Doporučuji požádat o chargeback, který je určen právě pro takovéto případy. Bude ale záležet na přístupu banky (např. ČS vyloženě inzeruje, jak umí klientům v případě reklamací pomoci, jiné banky od toho své klienty spíše odrazují - pro banku je chargeback administrativně náročný a nákladný).