Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14471, Poplatek za předčasné splacení hypotéky

Jak dosáhnout snížení poplatků za předčasné splacení úvěru u Modré pyramidy?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, máme u Modré pyramidy čtyři zajištěné úvěry cca 13 let ve fázi již přiděleného úvěru. Několikrát jsme se ptali na možnost sloučení, ale nikdy nám nebylo vyhověno. Nyní jsme žádali vyčíslení za předčasné splaceni, jelikož máme předběžně domluvený úvěr u jiné banky. Bylo nám vyčísleno skoro 50 000 Kč. Opakovaně jsem žádala o odpuštění nebo snížení částky, ale bylo mi vždy napsáno, že úhrada odpovídá pouze nákladům, které jsou spojené s předčasným splácením daného úvěru. Prosím o radu, zda mám vůbec nějakou možnost dosáhnout snížení poplatků. Dnes mi navrhli sloučení úvěrů. Předtím to nešlo. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje bankám účtovat poplatek za předčasné splacení úvěru max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Dle vysvětlení ČNB lze ale za "účelně vynaložené náklady" považovat jen administrativní náklady (nikoliv náklady na financování, ušlý zisk, atd.). Proto většina bank dnes účtuje pouze stokoruny/nižší tisíce. Spor s bankou o výši poplatku můžete řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou.