Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5416, Poplatek za sepsání návrhu na oddlužení

Jaké jsou možnosti exekuce při pravidelném splácení? Jaké jsou nevýhody insolvenčního řízení? Jak může darovací smlouva ovlivnit přítele a jeho majetek? Jsou poplatky za oddlužení v pořádku?

Dobrý den, když splácím exekuci pravidelně každý měsíc, může i přesto exekutor přijít ke mě domů a zabavit majetek? Teď řeším insolvenční řízení, ještě jsem před podáním návrhu, ale pořád váhám. Můžete mi prosím říct, jestli má insolvence nějaké velké nevýhody? Jelikož nyní mám pouze rodičovský příspěvek, tak mi přítel podepsal darovací smlouvu, abych na oddlužení dosáhla, může být tímto přítel nějak ohrožen on nebo jeho majetek? Dále, firma která by mi oddlužení zařídila, by si každý měsíc po dobu 5ti let brala tisíc korun a jejich právník chce za sepsání návrhu 4840 Kč a za podání návrhu chce dalších 4840 Kč, je toto v pořádku? Děkuji.

Dobrý den,

exekutor je přímo povinen využít všech způsobů vymáhání pro dosažení co nejrychlejšího umoření dluhu. Mimo pravidelných splátek či srážek ze mzdy/dávek Vám může obstavit i majetek. Insolvence má pouze výhody: 1) po 5 letech splácení jste od všech dluhů očištěná 2) vykonavatelnost exekucí je během insolvence pozastavena. Přítel Vaší insolvencí nijak ohrožen není. Jen se tak jako tak (v exekuci i insolvenci) nesmíte vzít.

Poplatek za sepsání a podání návrhu na oddlužení ve výši 69 680 Kč (1 000 Kč x 12 měsíců x 5 let + 2 x 4 840 Kč) rozhodně v pořádku není, to je doslova lumpárna. Navíc je to od 7/2017 v rozporu s legislativou, která stanovuje strop pro cenu za sepsání a podání návrhu na oddlužení na 4 000 Kč bez DPH (4 840 Kč s DPH) pro jednotlivce a 6 000 Kč bez DPH pro manželé.