Potřebuji vlastní účet?, Běžný účet

15.2.2022 Běžný účet

Dobrý den, poprosila bych o pomoc. Manžel je v důchodu stejně jako já. Když jsme byli v bance, tak paní úřednice mi poradila, ať mám taky svoji kartu. Ale manžel řekl, že ne, že ji nepotřebuji, že platí on, že ji nemusím mít. Nějak mě to zarazilo. Neměla jsem slov. Teď mne to mrzí, že kdyby se mu něco stalo nebo byl nemocný, tak nemám přístup k účtu. A co kdyby umřel, tak jak se mohu dostat k penězům, když to je napsáno na jeho jméno? Potom všechno placení půjde na mě. A nemám přístup penězům. Co vše potom zařídit? Nebo to jde do dědického řízení? Naše úspory? Děkuji za pomoc

Dobrý den,

je naprosto nezbytné, aby měl každý zřízen běžný účet na své jméno a k tomu svou platební kartu (nestačí pouze vydat druhou platební kartu na manželův účet). Na svůj účet si každý nechá zasílat svůj důchod a bude na něm případně mít aspoň část svých úspor jako pohotovostní rezervu pro nenadálé události (doporučuje se 3-6 násobek pravidelných měsíčních výdajů). Argumenty vašeho manžela "účet nepotřebuješ, vše platím já" jsou zcela mimo. V případě jeho úmrtí by banka účet zablokovala, vše by šlo do dědického řízení a zůstala byste bez peněz minimálně 6-9 měsíců. To by bylo velmi nezodpovědné. U většina bank je dnes vedení účtu zcela zdarma a bez podmínek.