Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #14458, Potřebuji vymazat z insolvenčního rejstříku

Potřebuji vymazat z insolvenčního rejstříku, Exekuce a insolvence

T

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Bude mi končit insolvence. Je možnost podat soudu návrh na výmaz z rejstříku dříve než po 5 letech? Jde o to, že mám doma v péči svoji mámu, která má velké problémy s chůzí a už teď musí několikrát do měsíce jezdit k doktorovi. A bylo mi řečeno, že můžu požádat o příspěvek na auto. Jenže než bych potřebný zbytek došetřil, trvalo by to několik měsíců, možná let. Proto bych chtěl vědět, zda soud přihlíží na každý případ individuálně nebo je nemožné aby mi vymazali rejstřík. Pozn. hraje i roli, pokud jsem za 5 let ins. neměl nejmenší problém se splácením? Děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

lhůta pro záznam v rejstříku insolvencí (5 let) je pevná a nelze ji za žádných okolností zkrátit. Nejde o Vás (byť jste v nelehké životní situaci) ale o potenciální věřitele. Pokud by Vám někdo v dalších letech půjčoval peníze, měl by vědět, že jste byl v insolvenci (aby správně posoudil všechna rizika). Budete se tak muset spokojit s levnějším autem.

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

7.6.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

3.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Půjčka pro důchodce je stále častěji využívaným typem spotřebitelského úvěru. Podívejte se, proč tomu tak je, čím se půjčky důchodcům vyznačují, zda jsou k mání pro všechny důchodce, i ty invalidní, či jak je to s hypotékami. Je seniorská půjčka doménou jen nebankovních společností, anebo se dá získat i u banky?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#14537, Insolvence, dávky a dary, Exekuce a insolvence, 13.6.2021

Dobry den, v roce 2017 mi byla schvalena insolvence, kterou jsem hradila z rodicovske. Od roku 2019 jsem na Uradu prace a hmotne nouzi, kde jsem taktez z hmotne nouzi platila insolvenci. Darcem u insolvence je sestra. Setra nikdy neposilala částku. Nyni po mne hmotna nouze pozaduje vratit preplatky. Insolvecni spravkyne potvrdila, ze insolvenci si platim sama celou dobu a taktez sestra pisemne prohlasila, ze nic neplatila, tudiz jsem nemela navic prijem od sestry. Jak se branit? Dekuji

Dobrý den, proč po Vás chce úřad vrátit dávky v hmotné nouzi? Prostudujte důvody uvedené v rozhodnutí úřadu, a pokud jsou tyto důvody chybné/nepravdivé, podejte odvolání. Pro přidělení dávek je rozhodující váš příjem před ins. srážkami. Pokud jste např. v žádosti uvedla svůj příjem po provedení ins. srážek, je požadavek na vrácení dávek oprávněný.

M

#14536, Dluhy v manželství, Osobní a rodinné finance, 12.6.2021

Dobrý den, píšete, že za dluhy manželé v SJM ručí společně i bez souhlasu toho druhého. Ale četl jsem, že když druhý z manželů o dluzích nevěděl, tak ne. Můžete to upřesnit?

Dobrý den, za dluhy ručí manželé společně a nerozlučně (nemají-li zúžené SJM). Pokud by si manželka vzala půjčku a Vy jste o tom nevěděl a ani s takovou půjčkou nesouhlasil, můžete projevit svůj nesouhlas v momentě, kdy se o půjčce dozvíte. V takovém případě je třeba písemně upozornit poskytovatele půjčky, že jste o úvěru nevěděl a nesouhlasíte s ním. V případném sporu byste tím posílil své právní postavení. 

JD

#14535, Nesplatím ani 30%, je to v pořádku?, Exekuce a insolvence, 12.6.2021

Dobrý den, jak je to prosím s ročním vyúčtováním daní? Je automaticky nevyplaceno a zasíláno IS aniž bychom o tom věděli? A ještě jedna otázka. Nám soud povolil insolvenci, i když je jasné, že ani po 5ti letech nebudeme schopní uhradit ani 30% dluhu. Je to možné a v pořádku?

Dobrý den, daňový přeplatek je mimořádným příjem, který je třeba nahlásit a odevzdat ins. správci. V rámci ročního zúčtování daní tak činí zaměstnavatel, v případě osobně podávaného daňového přiznání byste tak činil Vy.  U ins. řízení zahájených po 6/2019 již není nutné splatit během 5 let min. 30% přihlášených pohledávek. Stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 14 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR