Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8869, Potvrzení o zaplacených úrocích a pojištění schopnosti splácet

Potvrzení o zaplacených úrocích a pojištění schopnosti splácet, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám všeobecný dotaz ohledně hypotéky a tzv. potvrzení o zaplacených úrocích. Nikdy jsem doteď částku na potvrzení neporovnával se skutečnou výši zaplacených úroků za 12 měsíců. Teď když si vyhotovuji DP FO sám, zjišťuji, že banka přiznává částku úroků nižší, než byla ve skutečnosti zaplacena. Jako zdůvodnění uvádí jakýsi nesmysl „Výše zaplacených úroků je snížena o zaplacené pojištění schopnost splácet úvěr, a to z důvodu, že daňový předpis nezahrnuje jako daňově účinné úroky z pojištění, a proto je výše úroků snížena o daný rozdíl.“ Pokud kontroluji smlouvu o hypo úvěru zmínka o něčem takovém tam není, splátka je stanovena jako jistina + úrok a dost. Splátkový kalendář k hypotéce poskytovaný bankou také jiný údaj než jistinu a úrok nezahrnuje. Dotaz může banka snižovat potvrzení o zaplacených úrocích o částku nějakého pojistného, pokud ani není známo, jakou výši se toto pojistné promítá do měsíční splátky? A navíc míchat poplatek pojistky schopnosti splácet s úrokem z jistiny? Měl jsem za to, co není dáno předem a písemně, tak si banka nemůže uplatňovat, ale asi jsem se mýlil, ČR pořád překvapuje, jak to vlastně je. Děkuji a komentáře.

Dobrý den,

základ daně z příjmu je možné ponížit pouze o zaplacené úroky za úvěr řešící Vaše bytové potřeby. Máte-li k úvěru sjednané pojištění, pak placené pojistné (které je součástí splátek) není možné ke snížení daně využít. Jestliže pojištění k úvěru sjednané nemáte, pak mohlo dojít k pochybení na straně banky - žádejte nápravu.