Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7858, Předání dluhu inkasní agentuře

Předání dluhu inkasní agentuře, Exekuce a insolvence

Pokračování dotazu č. 7851: Dobrý den, jsem v insolvenci, čekám na schválení soudem a exekuce nemám. Pokud věřitel má ode mě informaci, že jsem v insolvenci a přesto mi od něj přijde email, že byl spis předán inkasní agentuře (nevím jaké) a že mě osobně navštíví inkasní inspektor. To přece nemůže, pokud ví, že jsem v insolvenci. Nebo ano?

Dobrý den,

věřitel může prodat svou pohledávku za Vámi komukoliv kdykoliv (nehledě na probíhající insolvenční řízení). Pokud byste nebyl v insolvenci, pak by návštěva inkasního inspektora byla ve Vašem zájmu - domluvil by se zde další postup, např. splátkový kalendář. Pakliže byste návštěvu a spolupráci odmítl, pokračovalo by vymáhání exekučně (soud by potvrdil exekuci, a pak by Vás doma navštívil místo inkasní agentury přímo exekutor, kterému byste už vstup odepřít nemohl - jinak by byla o asistenci požádána Policie ČR). Neboť jste však nyní v insolvenci, je i případná vykonavatelnost exekuce pozastavena. Proto nejste povinen návštěvu inkasní agentury akceptovat. Naopak, uhrazením byť pouhé čísti dluhu vybranému věřiteli byste se dopustil zvýhodňování vybraného věřitele, čímž byste porušil pravidla insolvence.