Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #4396, Překlenovací úvěr nebo hypotéka

Překlenovací úvěr nebo hypotéka, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, plánuji rekonstrukci RD a chtěl bych přikoupit sousední pozemek. Předpokládám náklady cca 1,5 milionu. Na domě je zástavní právo u Modré pyramidy a když si vezmu překlenovací úvěr u nich, odpustí nám poplatky za předčasné ukončení starého úvěru. Zajímalo by mě tedy, jestli je klasická hypotéka výhodnější než překlenovací úvěr, aby pokryla tyto poplatky. A dále jestli u rekonstrukce bude chtít banka stavební povolení? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

hypotéku ve výši 1,5 mil. Kč s fixací na 5 let seženete za 2,3-2,7%. Překlenovací úvěry jsou úročeny více, obvykle 4-5%. Dobře si spočítejte, jestli se Vám vyplatí dvojnásobně vysoký úrok u překlenovacího úvěru. Ne na každou rekonstrukci potřebujete stavební povolení (zejména ne tehdy, pokud nezasahujete do nosné konstrukce a neměníte vzhled stavby). Od 1/2018 je navíc možné provádět stavby a rekonstrukce RD jen na ohlášku. Banky vyžadují stavební povolení (nebo územní souhlas) obvykle jen u novostaveb (ne rekonstrukcí).