Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #5077, Přepočet kurzu u platby kartou

Přepočet kurzu u platby kartou, Platba

21.8.2018 Platba

Dobrý den, v první řadě díky za všechny předchozí odpovědi. Nyní bych se chtěl zeptat na to, co se vyplatí víc při cestě do USA, zda si zřídit účet v USD a platit kartou z něj nebo platit normálně českou platební kartou v CZK. Nerozumím totiž tomu, zda při platbě kartou měnu konvertuje vydavatel karty (v mém případě Mastercard) svým kurzem a do mé banky zasílá už požadavek na převod peněz v CZK, nebo zda si Mastercard vyžádá z mé banky platbu v USD a banka si částku převede svým kurzem. Prosím o vysvětlení tohoto procesu při platbě na internetu i v kamenném obchodě. Děkuji moc.

Dobrý den,

standardně se pro platby kartou aplikuje kurz banky (banky kurzy zveřejňují online na svých webech). Vy zaplatíte v USA kartou 10 USD a z účtu Vám strhnou 10 USD. Není-li účet veden v USD ale v CZK, banka přepočte USD na CZK svých kurzem. Občas (např. u Paypal) máte možnost místo kurzu banky zvolit kurz zprostředkovatele platby, ale ten je obvykle méně výhodný.

Nemáte-li příjmy v USD, nemá smysl si zřizovat účet v USD pro útraty v USD (při vkladu CZK na USD účet by docházelo ke stejné konverzi jako při platbě v USD z CZK účtu).