Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #17548, Přepsali jsme dům na dceru a šli do insolvence

Přepsali jsme dům na dceru a šli do insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, měli jsme půjčku u Acemy se zástavou nemovitosti. Vzhledem k tomu, že neměli dobré reference, jsme se rozhodli půjčku vyplatit. Našli jsme si společnost, která nám navrhla, že dům odkoupí ale s tím, že budeme nadále bydlet jako nájemníci a s dodatkem zpětného odkoupeni do budoucna, až bychom sehnali peníze. Závazky k Acemě vyplatili rovnou, aby se vymazala zástava na katastru. Aby jsme mohli do budoucna sehnat peníze, tak nám vyplatili pouze 850 tis. Dům jsme koupili za 750 tis. Byla podmínka nájem 10 % z vyplacené ceny, tudíž 8 500 Kč měsíčně. Problém byl ten, že jsme měli předkupní právo pouze my. Dceři jsme nic neřekli, styděli jsme se za dluhy. Jenomže se to asi po 4 měsících náhodou dozvěděla od sousedky, která bourala a předělávala stodolu a přišla na to na katastru, že už nejsme majitelé. Půl roku s námi nemluvila, ale když vychladla, rozhodla se za nás uplatnit předkupní právo se souhlasem té společnosti. My jsme dům prodali v roce 2020 v prosinci a ona se rozhodla si vzít úvěr do konce roku 2021, dokud jsou nižší úroky. Banka ji půjčila pouze to, co bylo v předkupní smlouvě 950 tis. Ale odhad si banka udělala podstatně vyšší, aby do budoucna mohla dcera požádat o navýšení úvěru na rekonstrukci. Koncem roku 2021 byl učiněn vklad do katastru nemovitosti s tím, že na domu je od banky plomba. My jsme v roce 2022 v lednu požádali o insolvenci a insolvenční správce chce po dceři doplatit náš dluh - jakoby ten rozdíl 440 tis. korun, i když ona o ničem nevěděla. Což nám odmítla a řekla, abychom teda nešli do insolvence a nechali si na dluhy udělat exekuce. Abychom uchránili dceři dům - máme jiné řešení? My jsme opravdu o insolvenci v době, kdy jsme dům prodávali té společnosti, neuvažovali. Chtěli jsme tam jen za určitých podmínek dožít. Ten rok jsme spláceli i ty dluhy co se nestačily umořit z prodeje a mysleli jsme si, že to tak zvládneme. Až nám jedna paní poradila, proč si nepožádáme o insolvenci, abychom měli klid. Tak jsme to udělali. Ale budou asi jen problémy. Dík za odpověď.

Dobrý den, opravdu není možné nejprve přepsat majetek na dceru a následně vyhlásit osobní bankrot. To by Vám přišlo spravedlivé vůči věřitelům? Ať už skončíte v exekuci či insolvenci, převody majetku lze stornovat až 3 roky zpětně (aby se zamezilo účelovému odklánění majetku před věřiteli). Dcera má jedinou možnost - buď doplatí požadovaných 440 000 Kč, nebo o dům přijde.