Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #14374, Přihlašování pohledávek do insolvence

Přihlašování pohledávek do insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, v roce 2019 v prosinci mi byla schválená insolvence. Mimo jiné jsem měla dluh u O2, kde byly paušály a u nich byly i zařízení telefon a notebook. O2 mi ukončilo smlouvy v listopadu 2019 a přihlásilo se do ins. řízení, kde mi navíc vyčíslili pokutu cca 30 000 Kč, dluh na paušálech byl 24 000 Kč. V září 2020 mi došla upomínka, že chtějí ještě doplatit ty zařízení, protože jsem nedodržela smlouvu. Doúčtovali to až za 3/4 roku. Podle mé ins. správkyně si mohlo O2 toto přihlásit, měli na to 3 měsíce od ukončení smluv. O2 předalo tuto pohledávku inkasní společnosti, která na mě pořád tlačí, ať to zaplatím, že je to nová pohledávka a porušuji zákon. Ins. správkyně jim napsala, že to, že to doúčtovali až později z toho nedělá novou pohledávku. Nicméně na to nereagují a pořád si tvrdí svoje. Zbývá mi po zaplacení bytu cca 1 500 Kč na měsíc. Děkuji za případnou radu.

Dobrý den,

přijde na to, kdy tato pohledávka vznikla. Pokud před vstupem do insolvence (názor vaší ins. správkyně), pak si O2 měla přihlásit tuto pohledávku do ins. řízení a nemůže ji nyní vymáhat. Naopak pokud by dluh vznikl až po vstupu do insolvence, bylo by vaší povinností dluh splatit nad rámec insolvence. Osobně si myslím, že pohledávka za telefon a notebook nemohla vzniknout později než k datu ukončení smlouvy a naúčtování pokuty, tedy O2 si toto měla přihlásit do insolvence. Vymáhací agentuře bych nic neplatil a případně se bránil právní cestou.